Túra: Z Udiče cez Orgoňovu Kýčeru na hrebeň Javorníkov
Vyberieme sa do západnej časti pohoria Javorníky, ktoré leží na severozápade krajiny. Putovať budeme z dedinky Udiča, ležiacej na brehoch takzvanej Priehrady mládeže na Váhu. Cez horský podcelok Nízke Javorníky sa postupne dostaneme do hlbokých lesov Vysokého Javorníka, v ktorých leží bájny vrch…
Túra: Z Hrabušíc na Čingov po žltej značke cez Marcelov hrad, Tomášovský výhľad, Prielom Hornádu a Smižiansku Mašu
Predstavovať Slovenský raj na tomto portáli je nosením dreva do lesa. Každý z čitateľov ho určite pozná alebo ho aspoň raz navštívil. Oblasť je známa hlavne vďaka atraktívnym roklinám. V tomto článku nás ale autor zoberie na túru, ktorá povedie nielen cez Prielom Hornádu, ale hlavne ponad…
Túra: Zima Cerovej vrchoviny: ľadopád Kamenná izba a zamrznutý lom
Ísť za zimou v januári kdesi do hôr je celkom normálne a bežné, ale ísť za zimou niekde k maďarským hraniciam je už možno trochu…
Prístrešok: Prístrešok pod Veľkou Javorinou
Na hrebeni Bielych Karpát na trase Cesty hrdinov SNP (E8) neďaleko od vrcholu Veľkej Javoriny sa nachádza jednoduchý…
Basecamp: Za snehom a výhľadmi na Choč, Babky, Chabenec a Krížnu
Na horách má byť cez víkend jasno a len slabý vietor. Vyberte sa za snehom a výhľadmi na Veľký Choč, nízkotatranský hrebeň a útulňu Ďurková či na Babky. Deti môžete vziať na Chatu Plesnivec v Belianskych Tatrách. Ak máte chuť na kratší výlet, prejdite sa na vrch Lučenec či horu Zvir a…
Túra: Prírodnými fajnovosťami na trase z Krásnej Vsi do Podlužian
Krátka, v neskorú jeseň absolvovaná túra cez tri chránené územia v Strážovských vrchoch, s pestrým lesným zložením a s výhľadmi na blízke okolie. Záver trasy nám ozvláštni Rákociho dub, chránený strom nachádzajúci sa nad obcou…
Túra: Ako som sa na dva dni stal sprievodcom po Muránskej planine
Nepreplnená turistami, zato plná zaujímavých prírodných krás. Muránska planina ponúka na výber mnoho trás, ako aj možnosť prespať pod temnou nočnou oblohou plnou hviezd. A zvládnu to aj menej skúsení…
Túra: Jesenný Grosser Priel a neúspešný pokus o ferratu Priel - Klettersteig
Je tu opäť prvá polovica októbra, tentoraz v roku 2023, čo znamená jediné - klasický výlet do Álp v čisto ženskej zostave. Výnimočne sa vraciam na miesto, kde som už bola. Mám totiž takú zásadu - nechodím na rovnaké miesta. A ak náhodou áno, tak musí prejsť aspoň 10 rokov, kým sa tam znova…
Túra: Zimný okruh na Chabenec a útulňu Ďurková
Chabenec (1955 m) je vrch v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, nachádza sa v jej západnej časti, v podcelku Ďumbierske Tatry. Kým južné svahy nie sú veľmi príkre, severná strana je rozoklaná a prudko padá do doliny Chabenec a Zadnej doliny. Zo samého vrcholového hrebeňa sú nádherné kruhové výhľady…
Túra: Naprieč Považským Inovcom alebo z Topoľčianskeho hradu na Tematín
Turistiku s historickým kontextom, prechod z povodia jednej ikonickej slovenskej rieky do údolia druhej. To všetko ponúkne nenáročná túra naprieč trochu obchádzaným pohorím, Považským Inovcom. Z východu ohraničeným Ponitrím, od západu Považím. Z každej jeho strany ako majáky už z diaľky…
Túra: Zimný východ slnka na Vápennej
Vápenná patrí medzi najvyššie a najatraktívnejšie vrcholy Malých Karpát. Vďaka jej nadmorskej výške a polohe sa môžete kochať priam leteckými pohľadmi do širokého okolia. Atraktívny skalný hrebeň dotvárajú bizarne pokrútené stromy pripomínajúce entov z Pána prsteňov. V najkratších…
Prístrešok: Chata Karolka
Počas koncoletnej túry podcelkom Milič tvoriacej južnú časť Slanských vrchov nad dedinou Skároš, som odbočil obzrieť si chatu Lesov SR s pekným menom Karolka. Chata je síce uzavretá, ale pred chatou stojí dvojica väčších…
Basecamp: Babia hora, Veľkolélsky ostrov, náučný chodník Laskomer a skialp s deťmi
V tomto vydaní basecampu vás pozývame na náročnejšiu túru s nádhernými výhľadmi na Babiu a Malú Babiu horu na Orave. Ak máte chuť na ľahsí výlet, môžete sa vybrať na náučný chodník Laskomer pri Banskej Bystrici, na Bystrú a Zrkadlovú skalu pri Margecanoch alebo spoznať lužnú krajinu na…
Túra: Za paletou jesenných farieb Súľovských vrchov
Nenáročný okruh po turistickej značke aj mimo značiek s výhľadmi na hradbu Súľovských skál v pestrých jesenných farbách. Vhodné pre rodiny s deťmi, staršie vekové kategórie, horský bicykel alebo…
Rozhovor: Ceste hrdinov SNP možno zmenia názov. Povstanie je pre niektorých kontroverzné, vraví nový predseda KST
Nový predseda Klubu slovenských turistov Peter Švec chce zdigitalizovať populárnu Cestu hrdinov SNP a hovorí aj o zmene jej názvu. Slovenské národné povstanie sa vraj považuje za kontroverzné. Dohodol sa so správou Tatranského národného parku na zmene návštevného poriadku, má sa týkať…
Reportáž: Lesníckym náučným chodníkom Tajch Pavlovce
Lesný náučný chodník Tajch sa nachádza na severnom úpätí Slanských vrchov, v katastri obce Pavlovce. Svoje pomenovanie získal podľa minerálneho prameňa Tajch, nachádzajúceho sa na jeho…
Túra: Dobrodružný víkend v okolí Schneebergu - cesta cez Nandlgrat smerom dole
Pätnáste výročie vzťahu sme sa s manželom Dušanom rozhodli osláviť na chate v Alpách. Jedna z mála otvorených chát koncom novembra bola Edelweisshutte v pohorí Schneeberg. To nám vyhovovalo, vzhľadom na krátku vzdialenosť od…
Túra: Dve vychádzky okolím Banskej Štiavnice
Začiatkom novembra sme využili tri voľné dni a vybrali sa do hôr nad Banskou Štiavnicou. V sobotu sme vystúpili na najvyšší vrch pohoria - Sitno, piatok a nedeľu sme venovali kratším vychádzkam po okolí. Podarilo sa nám vystihnúť excelentné počasie s mierne zahmlenými výhľadmi a aspoň trochu…
Túra: Tri dni v Jastrabskej vrchovine – šibenica, hradiská, výhľady, bojisko SNP, strašidelná stanica a patália s povrchovou baňou
Jastrabská vrchovina je geomorfologickým podcelkom Kremnických vrchov, ktorý zaberá juhozápadnú časť pohoria. Najvyšším kopcom je málo známy Čertov vrch a najznámejším Jastrabská skala. V pohorí sú vyznačené hlavne (neoficiálne) miestne chodníky, ktoré návštevníka privedú k takmer…
Prístrešok: Rozhľadňa Ibovka na Čechovke
Za necelú hodinu chôdze po žltej značke od železničnej stanice Zlatovce možno prísť k menšiemu areálu s turistickým a cyklistickým zázemím. Neleží priamo na trase, je potrebné k nemu odbočiť 500 metrov po staršej spevnenej lesnej ceste. Nachádza sa na kopci Čechovka 387 (asi 25 minút od TIM…
Do Mongolska za kmeňom Cátanov, pastierov sobov
Zimný Island a polárna žiara s Dobrodruhom
Itinerár dovolenky na Gran Canaria pred Vianocami s rodinou
Ako cestovať zadarmo: Sprievodca pre mladých dobrovoľníkov
STEZKA ČESKEM: Jižní větev - Dobrodružstvo v Podyjí
Výstup na vrch Poludnica (1 548 metrov) z Liptovského Jána
Bratislavský Robinson - Karl Jetting
Do Londýna len s kufrom navyše: Tipy na novoročné nákupy
Niekoľko TOP lokalít Nového Zélandu
Faerské ostrovy na vlastnú päsť
Rím ako mesto milosti: Čo tu uvidíte iba v roku 2025?
Špania Dolina: TOP zaujímavosti a ako tu tráviť čas
Najužší dom na svete: Keret House vo Varšave
Pridaj sa objavovať tajomstvá Alžírska s Dobrodruhom
Karl-Marx-Hof, najdlhšia bytovka sveta má 1050 metrov a je vo Viedni
Vodný hrad v Hronseku: Kde sa história snúbi s romantikou
Drevený Kostol v Hronseku: Poklad Slovenskej Sakrálnej Architektúry
Ako využiť paracord - 7 praktických spôsobov pre turistov a bushcrafterov
Paracord (padáková šnúra) je neoceniteľným pomocníkom pre každého turistu, bushcraftera či milovníka prírody. Táto všestranná šnúra sa môže stať vaším najlepším priateľom pri riešení rôznych situácií v prírode. Či už staviate prístrešok, opravujete vybavenie alebo sa ocitnete v krízovej situácii, paracord vás nikdy nesklame. Tu je 7 praktických spôsobov, ako ho využiť.
Objavte vodné nádrže na Slovensku s rybárskymi kajakmi!
Vedeli ste, že rybárčenie nemusí byť len o sedení na brehu s prútom v ruke? Rybárske kajaky Hobie prinášajú úplne nový spôsob, ako si užiť vodu, prírodu a rybolov. Sú stabilné, pohodlné a vďaka šlapaciemu systému MirageDrive vás poháňajú nohy, takže ruky máte voľné na rybárčenie. Vydajte sa s nami na objavovanie najkrajších vodných nádrží na Slovensku, kde si tento zážitok užijete naplno!
6 najlepších miest na Slovensku, ktoré stojí za to navštíviť s deťmi
Slovensko je ideálnou destináciou na rodinný výlet, plnou malebných krajín, zaujímavých atrakcií a miest priateľských k deťom. Ak plánujete cestu s deťmi, prinášame vám šesť najlepších miest, ktoré si zaručene obľúbi celá rodina.
Rybárčenie v národných parkoch Slovenska: Kde a ako na to?
Slovensko ponúka bohaté možnosti pre rybárov, ktorí chcú spojiť svoj obľúbený koníček s krásou národných parkov. Rybárčenie v národných parkoch prináša jedinečný zážitok, no zároveň vyžaduje rešpektovanie pravidiel na ochranu ekosystémov. V tomto článku vám prinášame prehľad tých najlepších rybárskych lokalít v slovenských národných parkoch a zároveň upozorňujeme na dôležité pravidlá, ktoré by ste mali dodržať, aby bol váš zážitok nielen príjemný, ale aj ohľaduplný k prírode.
Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade
Staré cintoríny majú svoje čaro v podobe hrobov osobností, zaujímavej histórie, či svojho vzhľadu, čím lákajú nejedného turistu. Pre túto kategóriu návštevníkov by sme radi odporučili Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade.
Vojšín – významný kartografický vrchol v Pohronskom Inovci
Krajina kopaníc, štálov a lesov v oblasti Pohronského Inovca, severne od Novej Bane, skrýva pomerne neznámy vrchol s názvom Vojšín (818,9 m n. m.). Paradoxne v oblasti kartografie sa jedná o významný kopec. Je tomu tak z dôvodu, že je dôležitým triangulačným bodom. Málokto tuší, že tu v prvej polovici 18. storočia uskutočňoval svoje merania i polyhistor Samuel Mikovíni.
Veľký Inovec – najvyšší vrch Pohronského Inovca
Veľký Inovec (900,6 m n. m.) je najvyšším vrcholom tak trochu prehliadaného pohoria Pohronský Inovec. Nachádza sa medzi Zlatými Moravcami a Novou Baňou, odkiaľ sa naň dá dostať po turistických značkách a čiastočne tiež cyklotrasách. Vrcholom prechádza Rudná magistrála.
Rozhľadňa na Drieňovej - ľahko dostupná rozhľadňa nad Jedľovými Kostoľanmi
Ak ste typ, ktorý vyhľadáva ľahko dostupné, no prírodne atraktívne ciele trebárs na fotenie, odporúčame vybrať sa na rozhľadňu na Drieňovej. V podstate dosť nenápadný vrch Drieňová (551 m n. m.) sa nachádza na okraji pohoria Tribeč nad Jedľovými Kostoľanmi.
Rio de Klin – socha Krista na hornej Orave
Socha Ježiša Krista z mesta Rio de Janeiro má svoju dvojičku (presnejšie tretiu kópiu, ďalšia je v Lisabone) v podobe Rio de Klin. Tá sa celkom prekvapivo nachádza na severnom Slovensku, presnejšie neďaleko Námestova nad dedinkou Klin.
Pilsko – osamelá hora na krajnom severe Slovenska
Pilsko (1557 m n. m.) je osamelý vrchol v Oravských Beskydách v slovensko-poľskom pohraničí nad obcami Oravské Veselé, Mútne a Oravská Polhora, z ktorých naň vedú turistické značené trasy. Tento vrch sa vyznačuje odľahlosťou, peknou prírodou a výbornými kruhovými výhľadmi na Oravu a Poľsko.
Náročným hrebeňom Baraniarok na Chatu pod Chlebom v Malej Fatre
Krivánska Malá Fatra je veľmi populárnym pohorím, kde sú známe skôr jednotlivé vrcholy ako Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň, alebo Chleb, prípadne tiesňavy ako Jánošíkove diery, či túra po hlavnom hrebeni. Rozhodli sme sa preto preskúmať menej navštevovanú časť v podobe bočného hrebeňa vedúceho cez vrchol Baraniarky a Kraviarske.
Kostolík sv. Kozmu a Damiána nad obcou Sedliacka Dubová
Horná Orava ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré sú pre bežného turistu azda celkom neznáme. Návštevu viacerých z nich viete spojiť do jednodňového výletu a spraviť si tak zaujímavý program. Jednou z takých atraktivít je i veľmi idylická ruina Kostola sv. Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej.
Turistická chata na Veľkom Inovci
Veľký Inovec (900,6 m n. m.) je najvyšším vrchom pohoria Pohronský Inovec. Práve zopár výškových metrov pod ním, presnejšie vo výške 850 m n. m., sa nachádza Chata na Veľkom Inovci. Klasická turistická chata otvorená počas víkendov a sviatkov má svoje osobité čaro.
Starý huncokársky cintorín nad Modrou
Huncokársky cintorín sa nachádza v lesoch Malých Karpát severozápadne od Zochovej chaty nad Modrou. Predstavuje cieľ v dobre dostupnej lokalite, kam sa pohodlne dostanete autom alebo verejnou autobusovou dopravou. Ak máte radi horskú cyklistiku, môžete sa sem vybrať i týmto spôsobom. Zo Zochovej chaty je cintorín prístupný po lesnej turistickeje ceste, alebo po asfaltke. Ide o menšiu prechádzku vhodnú pre všetkých, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. A kto to boli vlastne Huncokári? To sa dozviete ďalej v článku
Horehronie v blízkosti Brezna známe predovšetkým najvyššími kopcami Nízkych Tatier. Tie však nemusia byť ideálnou voľbou každý tip návštevníka. Aj preto by sme radi prezentovali ďalšiu možnosť ako stráviť voľný čas v tunajších horách. Konkrétne ide o Horehronské cyklodreziny, ktoré sú obzvlášť vhodnou zábavkou pre rodiny s deťmi. Myslíme si však, že zabavia takmer každého, kto má rád aktívny oddych. Obzvlášť ak je horúce leto a potrebujete nájsť program, kde sa pred slnkom skryjete.
Františkova huta – mysteriózne ruiny starej továrne na Orave
Technická pamiatka Františkova huta patrí k najzaujímavejším atraktivitám hornej Oravy. Jej autorom je anglický technik Newbuild. Bola postavená za účlom spracovania rudy z okolitých baní na železo, ktoré založili v roku 1803. Neskôr v roku 1864 však pre nedostatočnú kvalitu produkovaného železa, ako i pád poddanstva, výrobu v hute zastavili.
Benát - vrchol a vyhliadka v Pohronskom Inovci
Benát (702 m n. m.) je vrcholom v menej navštevovanom pohorí Pohronský Inovec. Nachádza sa nad ocbou Žitavany pri Zlatých Moravciach. Tesne pod vrcholom možno nájsť výbornú vyhliadku vo výške 692 m n. m. Benát je situovaný na vrchnom okraj andezitového lomu Kamenné vráta, pričom aj vrch samotný je tvorený veľmi zaujímavými andezitovými útvarmi a vežami. Sú naozaj fotogenické. Vyhliadka na Benáte poskytuje perfektné polkruhové výhľady na západ od Pohronského Inovca.
Autocamping Jami – základňa pre výlety na Orave
Autocamping Jami je menší kemp pri Námestove. Nachádza sa na severozápadnom brehu Oravskej priehrady priamo pri vode. Je to kemp komornejšieho tipu s menšou kapacitou, čo môže vyhovovať skôr fanúšikom pokojného táborenia.
Chystáte sa na výlet do hôr? Toto budete potrebovať
Výlet do hôr môže byť úžasným zážitkom, ale je dôležité byť naň dobre pripravený. Od správneho oblečenia až po základné vybavenie – všetko zohráva svoju rolu pri tom, ako si užijete svoj deň. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste si nemali zabudnúť vziať so sebou.
10 tipov, ako na lepší spánok na cestách
Dovolenka predstavuje veľa zábavy a vzrušenia z nových zážitkov. V novom prostredí však môže byť zložitejšie zaspávať a dopriať si dostatok kvalitného spánku. Aby ste sa aj na cestách prebúdzali každé ráno svieži, hodí sa dodržiavať pár jednoduchých tipov.
Prechod časťou Prielomu Hornádu s návratom na Podlesok cez Kláštorisko
Prielom Hornádu je riečny kaňon vytvorený v severnej časti Slovenského raja. Tento kaňon je ohraničený ústím potoka Veľká Biela voda neďaleko Podleska a Čingovom. Jeho celková dĺžka je zhruba 12 km, no ak by ste sa chceli prejsť i kratšou dolinou smerom na Smižany, kde ďalej pokračuje Hornád zaujímavým prírodným prostredím, počítajte so zhruba 14 kilometrami.
Starý mestský cintorín v Brezne
Pomerne zaujímavou a dovolíme si tvrdiť, že i málo známou horehronskou lokalitou je starý mestský cintorín v Brezne. Nachádza sa na vyvýšenom mieste v severnej časti mesta. Vďaka tomu ponúka veľmi dobrý výhľad na celé Brezno i jeho okolie. Okrem toho ponúka naozaj pútavú prehliadku historických hrobov. Niektoré z nich by sa dali označiť ako vskutku jedinečné architektonické pamiatky.
Kaštieľ v Malackách – tip na výlet cez víkend
Kaštieľ v Malackách nájdete na východnom okraji uvedeného mesta. Hoci je veľmi výraznou stavbou, budete ho musieť trochu viac hľadať, keďže je obkolesený prekrásnym Zámockým parkom plným mohutných stromov. Park spolu s kaštieľom netvoria len významnú historickú hodnotu, no poskytujú skvelý priestor pre verejnosť na príjemný relax.
Kremnická kalvária sa nachádza na západnom okraji tohto príjemného mestečka presláveného bohatou banskou históriou. Nájdete ju na úpätí vrchu Šturc. Trasa po jednotlivých zastaveniach tejto kalvárie je orientačne nenáročná a stúpa po miernych serpentínach.
Opustené bane a banské haldy v Ľubietovej
Pomerne rozsiahlu oblasť, plnú starých banských diel je možné obdivovať i takmer presne uprostred Slovenska – v Ľubietovej. Presnejšie ide o najzápadnejšiu časť Slovenského Rudohoria – Veporské vrchy. Ľubietová sa v Európe preslávila ako mimoriadne bohaté nálezisko medi. O dlhoročnej ťažbe na tomto miesta dodnes svedčia obrovité haldy vyťaženej hlušiny.
Tip na výlet – prameň Sama Chalupku
Prameň Sama Chalupku sa nachádza na strednom Slovensku medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou oblasťou Krpáčovo. Radi by sme tento cieľ, resp. príjemnú zastávku na túre trochu predstavili. Tento prameň je totiž výborným cieľom na ľahkú pešiu túru, alebo cyklovýlet v pokojnom prostredí a krásnej prírode v podhorí Nízkych Tatier.
Nemecký vojenský cintorín Važec
Nemecký vojenský cintorín pri obci Važec je pietne miesto situované pod Tatrami v smere na Tatranskú Štrbu. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste takmer presne uprostred medzi uvedenými obcami, čo z neho robí veľmi rýchlo dostupnú atraktivitu.
Autocamping Podlesok – jedna z brán do Slovenského raja
Autocamping Podlesok sa nachádza na severozápadnom okraji Slovenského raja. Je to významný kemp tvoriaci vstupnú bránu do magického sveta roklín uvedeného národného parku. Otvorený je celoročne, pričom poskytuje množstvo miesta pre karavany i na stanovanie.
Autocamping Správy PIENAPu - Červený Kláštor
Autocamping Správy PIENAPu je kemping jednoduchého, klasického typu situovaný na severovýchode Slovenska v Pieninskom národnom parku. Nachádza sa v tesnej blízkosti horskej rieky Dunajec priamo pod nádherným skalnatým vrchom Tri Koruny.
Osnica – vrchol v Malej Fatre s neopozeranými výhľadmi
Osnica (1363 m n. m.) je menej výrazný vrchol na severovýchode Krivánskej Malej Fatry, ktorý vyčnieva predovšetkým krásnymi výhľadmi na Veľký Rozsutec a Stoh. Výstup sem vedie zo Štefanovej, Párnice, Lučivnej, alebo odbočením z hlavného hrebeňa Malej Fatry.
5 tipov na ľahké túry s deťmi vo Vysokých Tatrách
Každoročne privítajú nespočetné množstvo turistov, medzi ktorými nechýbajú ani rodiny s najmenšími deťmi. Celosvetovo najmenšie veľhory a zároveň jedna z najkrajších prírodných lokalít Slovenska, Vysoké Tatry, ponúkajú viacero možností turistického vyžitia. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na turistické trasy a chodníčky, ktoré pohodlne absolvujete aj s deťmi.
Vodná nádrž Krpáčovo sa nachádza zasadená v idylickom horskom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier severne od obcí Horná a Dolná Lehota. Ide o kedysi populárnu rekreačnú oblasť, najmä z pohľadu lyžovania. Často však bývala vyhľadávanou i počas leta na kúpanie. V súčasnosti tu nájdete viacero chát, ktoré sú stále využívané.
Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie
Slemä 1514 (m n. m.) je vrchol situovaný na severnej strane Nízkych Tatier nad obcou Liptovská Porúbka. V uvedenom pohorí patrí k tým menej navštevovaným. Pritom ponúka prekrásnu prírodu a zaujímavosť v podobe zvyškov zostreleného transportného lietadla z obdobia SNP. Výstup na Slemä je možný z viacerých smerov a ponúka krásnu, ale kondične náročnú túru.
Prielom Dunajca sa nachádza v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska pri obci Červený Kláštor. Rieka Dunajec sa zarezáva medzi strminy hôr týčiacimi sa do výšin na jeho pravom a ľavom brehu.
Bazilika sv. Benedikta a benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku
Bazilika svätého Benedikta a benediktínskehy kláštor v Hronskom Beňadiku z 11. storočia sa nachádzajú v strednej časti Slovenska v okrese Žarnovica v mieste známom ako tzv. Slovenská brána.
Okosená – vrchol na nízkotatranskom podhorí pre objaviteľov divočiny
Okosená (831 m n. m.) je vrchol v Horehronskom podolí na južnom predhorí Nízkych Tatier. Nachádza sa severne od obcí Dolná a Horná Lehota. Z niektorých strán ani veľmi nevyzerá ako kopec, skôr ako svah v lese. Výraznejšie pôsobí pri pohľade z lúk nad spomínanými obcami. V skutočnosti ide o zalesnený vrch, ktorý je turisticky zaujímavý najmä krásnou prírodou. Je to niečo pre milovníkov osamelých potuliek lesmi.
Králická tiesňava a Králický vodopád – osviežujúca prechádzka
Králická tiesňava – prírodná pamiatka, je menší kaňon ležiaci neďaleko Banskej Bystrici, presnejšie pri obci Králiky. Záveru tiesňavy dominuje pôsobivý Králický vodopád. Táto tiesňava je ľahko dostupná a svojou minimálnou náročnosťou sa hodí na prechádzku pre rodiny s deťmi.
Chodník Sama Chalupku – tip na túru s deťmi nad Hornou Lehotou
Chodník Sama Chalupku predstavuje veľmi príjemnú minitúru na juhu Nízkych Tatier v oblasti obce Horná Lehota. Chodník vedie priamo z obce prekrásnymi lúkami a pasienkami pomedzi bujné lesné porasty smerom do rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Krpáčovo. Chodník Sama Chalupku môžete absolvovať i na horskom bicykli.
Chata pod Hrbom (1068 m n. m.) je situovaná na zaujímavom mieste na strednom Slovensku. Nachádza sa totiž takmer presne v geografickom strede Slovenska, ktorý predstavuje vrchol Hrb v horách Poľany. Ten vidno priamo nad chatou.
Hradisko Hrádok – Kelti na Horehroní
Bývalé keltské hradisko na kopci Hrádok 834 (m n. m.) nájdete na podhorí Nízkych Tatier medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou lokalitou Krpáčovo. Je to vďačný cieľ na ľahkú, rodinnú turistiku v pokojnej oblasti. Je to tiež niečo pre ľudí, ktorí sa radi potulujú po zapadnutých kútoch. Zalesnený vrch hrádok je totiž charakteristický krásnou prírodou. Tá je tu zhmotnená predovšetkým vo forme hlbokého lesa.
Autocamping Tatranská Štrba sa nachádza v západnej časti Vysokých Tatier neďaleko od tatranskej osady Štrbského Pleso. Ide o príjemný kemping, kde nájdete ubytovanie v jednoduchších i luxusnejších chatkách a samozrejme vo vlastnom stane, ktorý si tu môžete rozložiť v peknom horskom prostredí.
Náučný chodník Medveďou cestičkou – antimónové bane na Krpáčove
Zvyšky antimónových baní sa nachádzajú na južnej strane Nízkych Tatier, severne od vodnej nádrže Krpáčovo. Je to niečo pre obdivovateľov opustených banských diel a technických pamiatok. Hoci sa z baní zachovalo len minimum, dá sa tu podniknúť takmer 10 km dlhá prechádzka, ktorú vylepšilo vybudovanie náučného chodníka s názvom Medvedia cestička. Dozviete sa tak viacero informácií o tunajších baniach, prírode, ale aj histórii v podobe SNP.
Pútnické miesto Litmanová na Hore Zvir
Litmanová je známe pútnické miesto, nachádzajúce sa v v blízkosti rovnomennej obce na severovýchode Slovenska neďaleko Starej Ľubovne. Púte sa konajú na Hore Zvir, ktorá je od uvedenej dediny vzdialená asi 3,5 km, pričom je potrebné vystúpiť do výšky 820 m n. m.
Červený kláštor – národná kultúrna pamiatka
Objekt Červeného kláštora sa nachádza v rovnomennej obci v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska v tesnej blízkosti poľských hraníc. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je právom turisticky veľmi atraktívna. História tohto kartuziánskeho kláštora siaha až do začiatku 14. storočia.
Harmanecká jaskyňa – čerešnička medzi slovenským jaskyňami
Harmanecká jaskyňa je nádhernou vápencovou jaskyňou nachádzajúcou sa na strednom Slovensku. Presnejšie v Harmaneckej doline, približne 1 km od Dolného Harmanca v smere na Turčianske Teplice.
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) - Vysoké Tatry
Chata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom „Brnčalka“ podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom. Tento objekt patrí k veľmi populárnym tatranským chatám s dlhou históriou. Patrí k najobľúbenejším cieľom tatranských túr. Chata je otvorená celoročne a má stály personál.
Pezinská Baba - horský priechod v Malých Karpatoch s lyžiarskym strediskom
Na pohľad vcelku obyčajné horské sedlo Pezinská Baba vo výške 527m, sústreďuje viaceré dôležité body. V prvom rade ide o dôležitý horský priechod - prepojenie južnej a severnej strany Malých Karpát. Taktiež je to, síce malé, no veľmi populárne lyžiarske stredisko na západnom Slovensku.
Oravská priehrada – najväčšia vodná nádrž Slovenska
Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.
Trojhraničné body Slovenska (trojmedzia)
Ak ste fanúšikmi geografie a bavia vás netradičné miesta, čo takto navštíviť všetky trojhraničné body na Slovensku? Jedná sa o takzvané trojštátia, alebo trojmedzia, kde ste v podstate naraz v troch štátoch súčasne. Samozrejme, nie vždy je to možné, najmä ak sa trojhraničný bod nachádza uprostred rieky.
Slovenský raj - tipy na výlet a zaujímavosti
V tomto článku by sme radi poskytli prehľad miest, ktoré sme mali možnosť v Slovenskom raji navštíviť a ktoré nás zaujali. Slovenský raj má čo ponúknuť a cieľov na túru je tu neúrekom. Všeobecne možno povedať, že ide charakterovo o veľmi jedinečnú oblasť. Turistika na tomto mieste má svoje špecifiká a špeciálne pravidlá.
Zimné lezenie v severnej stene Malého Kežmarského štítu
Zimné tatranské cesty v súčasnosti majú skôr drytoolingový charakter. Chýba sneh a ľad.
Kedy treba dať podlepiť lezky? Plus tipy ako sa o ne starať
Príbeh firmy Lezolep v podaní jej spoluzakladateľov Miša Kohna a Peťa Hudečka. Praktické rady ako sa starať o lezky a kedy je najvyšší čas na ich odbornú opravu.
Jedinečné prírodné klzisko na Weissensee
Ľadová dráha na zamrznutom rakúskom jazere je dlhá 4,4 kilometra. Dokáže absorbovať stovky, možno aj tisíce ľudí bez toho, aby si pri korčuľovaní prekážali.
Jurassic Park: Zážitok tesaný do sardínskej žuly
V malej oblasti na juhovýchodnom pobreží Sardínie je len pár ciest, ale akých! Zážitkový faktor tu naráža na strop obvyklej stupnice.
Za lepším snehom pod severné steny Caninu
Na severných svahoch hory Monte Canin v Júlskych Alpách môžeš dúfať v dobrú lyžovačku aj vtedy, keď to všade naokolo vyzerá na trápenie.
Kde sa na Slovensku upravujú trate na bežecké lyžovanie
Prehľad lokalít, kde sa v prípade priaznivých snehových podmienok pravidelne upravujú trate na bežecké lyžovanie v dĺžke aspoň dva kilometre.
Kde sa dá v Bratislave a okolí korčuľovať
Prehľad zimných štadiónov s hodinami pre verejnosť a otvorených ľadových plôch v Bratislave a blízkom okolí. Aktualizované pred zimnou sezónou 2024/25.
K romantickému majáku na sardínskom poloostrove Sinis
Trojhodinový peší okruh ako tip na deň, keď si počasie na Sardínii vyberie sick day.
Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
Hromové je už štvrtá lezecká oblasť v Mokrej doline nad Plaveckým Mikulášom. V článku nájdeš aj videoreport z lezenia jedinej trojdĺžkovej cesty v Malých Karpatoch.
Ten, kto stvoril Calanques, musel milovať lezenie
Na pobreží Calanques neďaleko miliónovej metropoly Marseille sme našli krásne viacdĺžkové cesty v jedinečnom prostredí. Podmienky na lezenie boli v októbri vynikajúce.
Skialpové lyžiarky Dynafit TLT X (Recenzia)
Ak uvažuješ o vstupe do segmentu ľahkých skialpových lyžiarok, Dynafit TLT X odporúčam ako nízkorizikovú voľbu s dobrým pomerom výkonu a ceny.
Jeseň v Algarve: Seven Hanging Valleys Trail
Na spoznávacom výlete v Portugalsku sme úplne náhodou natrafili na vyhlásenú vyhliadkovú trasu Seven Hanging Valleys Trail. Túra sa dá absolvovať aj v daždi, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži.