Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Turistika

Hiking.sk

Túra: Tajomný beskydský vrch Úšust a Zákamenné
Vyberieme sa do severného pohraničného regiónu v Oravských Beskydách. Tu leží menej známy vrch s čudesným menom Úšust, ktorého severné svahy tvorí poľská prírodná rezervácia Oszast so zvyškami pôvodného karpatského lesa. Po lesnom úseku budeme tiahlo a mierne klesať malebnou krajinou lúk s…

Túra: Šesť dní v Ondavskej vrchovine (severná časť) I.
Ondavská vrchovina sa nachádza v severnej časti východného Slovenska. Rozprestiera sa medzi Východoslovenskou nížinou a hraničným hrebeňom Nízkych Beskýd. Krajinu modeluje zvlnený reliéf, ktorého povrch zaberajú lesy, horské lúky a poľnohospodárska pôda. Pohorím prechádza Cesta hrdinov SNP,…

Basecamp: Trafení bleskom, nočná povodeň aj supercela: Sedem horských príbehov o nepriaznivom počasí
Cez víkend nás čaká výrazné ochladenie, silný vietor a na mnohých miestach už teraz intenzívne prší. Keďže v lese by to nemuselo byť bezpečné, tento basecamp sme poňali trocha netradične. Prečítajte si v teple domova s čajom v ruke zaujímavé a napínavé príbehy z hôr od našich autorov.…

Prístrešok: Prístrešok pod Holíšom
Pri putovaní bočnou rázsochou Javorníkov po modrej z Nimnice naďabíte pod Holíšom na prístrešok v sedle za…

Správa: Tatranský národný park pod vedením pytliaka Olexu ničí tradíciu typického tatranského smerovníka
Nelegálne postavený chodník v Monkovej doline má ďalší problém. Smerovník, ktorý správa parku umiestnila na začiatku obchádzkovej trasy, porušuje grafické a materiálové štandardy typické pre Západné, Vysoké a Belianske Tatry. Neobsahuje ani údaje o tom, že trasa je dlhšia a náročnejšia.…

Túra: Sopečná hora Badacsony - výhľad Panna Cinka na Balaton
Vystúpime na rozhľadňu Kisfaludy kilátó, ktorá sa nachádza na vrchole najvyššej hory povodia Tapolca - Badacsony. Dozvieme sa legendu o čadičovom kameni Rózsa kö. Navštívime vyhliadkové miesta Tördemic, Egry József, János Ranolder kríž, k tomuto miestu sa viaže legenda o vyčnievajúcej skalnej…

Túra: Chorvátsko – hrebeňovka ostrova Krk
Hory verzus more, klasická dovolenková dilema mnohých rodín. Našťastie existujú miesta, vďaka ktorým môže mať duel samých víťazov a žiadnych porazených. Jedným z nich je chorvátsky ostrov Krk, malebný, rozmanitý, rovinatý aj hornatý i úrodný aj nehostinný, s peknými plážami, bohatou…

Túra: Náučný chodník Vulkány dávnej minulosti z Cabova
Slanské vrchy sú menej známou turistickou oblasťou. V ich vrchoch, dolinách a rozsiahlych lesoch je ukryté množstvo zaujímavých prírodných zákutí. Len prednedávnom bol otvorený v obci Cabov náučný chodník so zameraním na vulkanický vznik pohoria. Jeden z mnohých stratovulkánov je Strechový…

Túra: Osadami Turzovskej vrchoviny v lete
Milovníkom ľudovej architektúry a malebných horských scenérií sú Kysuce určite dobre známe. V členitom kúte Slovenska sa krásne chalúpky vo viac alebo menej tradičnom prevedení nájdu priam na každom rohu. Za obdivovaním ďalších lákavých kopaníc sa vyberieme do Turzovskej…

Prístrešok: Farský prístrešok nad Zubákom
Oblasť v okolí dediny Zubák nie je turistami veľmi navštevovaná, a preto tu chýbajú možnosti na prespatie či aspoň skrytie sa pred nepriazňou počasia. Nad Zubákom v lokalite Farské pri kopci Jazero (608 m) sa nachádza prístrešok farnosti Zubák, ktorý by mohol poslúžiť aspoň na skrytie…

Basecamp: Folkmarská skala, bralo Rabštín, Kriváň s deťmi a cyklo na prečerpávačku Čierny Váh
Na posledný letný víkend sme vybrali viacero skalnatých cieľov: Kriváň s deťmi, Folkmarskú skalu aj Rabštín v Pieninách. Na bicykli sa môžete vybrať k hornej nádrži prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh s úchvatnými výhľadmi na Liptov a Tatry alebo k Počúvadlu, kde sa môžete aj…

Túra: Slovenská časť Tokaja a domčeky v korunách stromov
Spomenúť destináciu Tokaj, tak si ju väčšina predstaví v podobe vínnej révy a kvalitného vínka. Región má aj iné zaujímavosti, či už historické, kultúrne alebo prírodné. Vinice a víno sú dôvodom na jeho návštevu. Všetko to treba spojiť s nevšednou krajinou a návštevou pamätihodností.…

Túra: Sokolia dolina z Čingova na jar
Každý turista aspoň raz počul o roklinách Slovenského raja a väčšina z nás nepochybne minimálne jednu z jeho roklín osobne navštívila. Najznámejšou je asi Suchá Belá, ktorá je vďaka svojej jednoduchej prístupnosti veľmi vyhľadávaná aj pre zahraničných turistov. Článok bude o rokline,…

Túra: Divoké Ennstalerské Alpy: osamote bralnatým hrebeňom nad údolím Gößbach Tal
Ennstalerské Alpy patria k najatraktívnejším oblastiam v Rakúsku. Preto sú hodne navštevované, avšak hrebeň nad údolím Gößbach Tal je výnimkou. Môžu za to obmedzenia poľovníkov a lámavá skala. Preto sem turisti chodia najmä v zime a horolezci sa tejto časti Álp vyhýbajú. Ak máte radi samotu…

Túra: Kykula a Veľký Lopeník – okruh z Novej Bošáce
Biele Karpaty sú pohraničným pohorím s Českou republikou tiahnuce sa od Skalice po Púchov. Hraničnou čiarou sú rozdelené na dve takmer rovnaké polovice s najvyšším vrchom pre Slovákov aj Čechov – Veľká Javorina / Velká Javořina. Typickým osídlením sú po lesoch a lúkach roztrúsené kopanice.…

Túra: Z Vydrníka do Levoče okľukou cez Jánovce a Brezovú
Dve zdanlivo nesúvisiace sídla spája pekná turistická trasa, prechádzajúca rozmanitou krajinou. Vedie cez dedinky, polia, brody, husté lesy aj hrebene Levočských vrchov s úžasnými…

Túra: Sopečný kopec Haláp a skalné obydlia Barátlakások
Náučný chodník Haláp vás prevedie meniacou sa prírodou. Ocitnete sa v rozprávkovom lese s machom obrastenými kamennými morami, vstúpite do útrob vyťaženého obrovského krátera, ktorého steny sú lemované čadičovými útvarmi. Vystúpite na skalnatý kužeľ, ktorý vám ponúkne výhľady na…

Prístrešok: Táborisko Kojšov v Reke
Vyše kilometra za dedinou Kojšov som natrafil na prístrešok neďaleko Studničky pri Reke, ktorý poslúži na oddych alebo v prípade nepriazne počasia aj ako úkryt, ba aj na nocľah.…

Basecamp: Využite ustálené počasie v závere leta na hrebeňovky
Meteorológovia predpovedajú na posledné letné dni ustálené horúce počasie. Teplo bude aj v noci. Pripravili sme pre vás tipy na populárne slovenské hrebeňovky: Malú a Veľkú Fatru, Nízke Tatry či Roháče. Ak preferujete niečo komornejšie, krajinársky veľmi pekné sú aj Veporské vrchy a Biele…

Príbeh: Belianske Tatry v štyroch ročných obdobiach za jeden deň
O tom, že v Tatrách sa dajú naozaj prežiť štyri ročné obdobia v jednom dni a že fotenie kvetín je vášeň, pri ktorej necítite ani omrznuté…

PlanetSlovakia.sk

10 tipov, ako na lepší spánok na cestách

Dovolenka predstavuje veľa zábavy a vzrušenia z nových zážitkov. V novom prostredí však môže byť zložitejšie zaspávať a dopriať si dostatok kvalitného spánku. Aby ste sa aj na cestách prebúdzali každé ráno svieži, hodí sa dodržiavať pár jednoduchých tipov.

Prechod časťou Prielomu Hornádu s návratom na Podlesok cez Kláštorisko

Prielom Hornádu je riečny kaňon vytvorený v severnej časti Slovenského raja. Tento kaňon je ohraničený ústím potoka Veľká Biela voda neďaleko Podleska a Čingovom. Jeho celková dĺžka je zhruba 12 km, no ak by ste sa chceli prejsť i kratšou dolinou smerom na Smižany, kde ďalej pokračuje Hornád zaujímavým prírodným prostredím, počítajte so zhruba 14 kilometrami.

Starý mestský cintorín v Brezne

Pomerne zaujímavou a dovolíme si tvrdiť, že i málo známou horehronskou lokalitou je starý mestský cintorín v Brezne. Nachádza sa na vyvýšenom mieste v severnej časti mesta. Vďaka tomu ponúka veľmi dobrý výhľad na celé Brezno i jeho okolie. Okrem toho ponúka naozaj pútavú prehliadku historických hrobov. Niektoré z nich by sa dali označiť ako vskutku jedinečné architektonické pamiatky.

Kaštieľ v Malackách – tip na výlet cez víkend

Kaštieľ v Malackách nájdete na východnom okraji uvedeného mesta. Hoci je veľmi výraznou stavbou, budete ho musieť trochu viac hľadať, keďže je obkolesený prekrásnym Zámockým parkom plným mohutných stromov. Park spolu s kaštieľom netvoria len významnú historickú hodnotu, no poskytujú skvelý priestor pre verejnosť na príjemný relax.

Kremnická kalvária

Kremnická kalvária sa nachádza na západnom okraji tohto príjemného mestečka presláveného bohatou banskou históriou. Nájdete ju na úpätí vrchu Šturc. Trasa po jednotlivých zastaveniach tejto kalvárie je orientačne nenáročná a stúpa po miernych serpentínach.

Opustené bane a banské haldy v Ľubietovej

Pomerne rozsiahlu oblasť, plnú starých banských diel je možné obdivovať i takmer presne uprostred Slovenska – v Ľubietovej. Presnejšie ide o najzápadnejšiu časť Slovenského Rudohoria – Veporské vrchy. Ľubietová sa v Európe preslávila ako mimoriadne bohaté nálezisko medi. O dlhoročnej ťažbe na tomto miesta dodnes svedčia obrovité haldy vyťaženej hlušiny.

Tip na výlet – prameň Sama Chalupku

Prameň Sama Chalupku sa nachádza na strednom Slovensku medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou oblasťou Krpáčovo. Radi by sme tento cieľ, resp. príjemnú zastávku na túre trochu predstavili. Tento prameň je totiž výborným cieľom na ľahkú pešiu túru, alebo cyklovýlet v pokojnom prostredí a krásnej prírode v podhorí Nízkych Tatier.

Nemecký vojenský cintorín Važec

Nemecký vojenský cintorín pri obci Važec je pietne miesto situované pod Tatrami v smere na Tatranskú Štrbu. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste takmer presne uprostred medzi uvedenými obcami, čo z neho robí veľmi rýchlo dostupnú atraktivitu.

Autocamping Podlesok – jedna z brán do Slovenského raja

Autocamping Podlesok sa nachádza na severozápadnom okraji Slovenského raja. Je to významný kemp tvoriaci vstupnú bránu do magického sveta roklín uvedeného národného parku. Otvorený je celoročne, pričom poskytuje množstvo miesta pre karavany i na stanovanie.

Autocamping Správy PIENAPu - Červený Kláštor

Autocamping Správy PIENAPu je kemping jednoduchého, klasického typu situovaný na severovýchode Slovenska v Pieninskom národnom parku. Nachádza sa v tesnej blízkosti horskej rieky Dunajec priamo pod nádherným skalnatým vrchom Tri Koruny.

Osnica – vrchol v Malej Fatre s neopozeranými výhľadmi

Osnica (1363 m n. m.) je menej výrazný vrchol na severovýchode Krivánskej Malej Fatry, ktorý vyčnieva predovšetkým krásnymi výhľadmi na Veľký Rozsutec a Stoh. Výstup sem vedie zo Štefanovej, Párnice, Lučivnej, alebo odbočením z hlavného hrebeňa Malej Fatry.

5 tipov na ľahké túry s deťmi vo Vysokých Tatrách

Každoročne privítajú nespočetné množstvo turistov, medzi ktorými nechýbajú ani rodiny s najmenšími deťmi. Celosvetovo najmenšie veľhory a zároveň jedna z najkrajších prírodných lokalít Slovenska, Vysoké Tatry, ponúkajú viacero možností turistického vyžitia. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na turistické trasy a chodníčky, ktoré pohodlne absolvujete aj s deťmi.

Vodná nádrž Krpáčovo

Vodná nádrž Krpáčovo sa nachádza zasadená v idylickom horskom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier severne od obcí Horná a Dolná Lehota. Ide o kedysi populárnu rekreačnú oblasť, najmä z pohľadu lyžovania. Často však bývala vyhľadávanou i počas leta na kúpanie. V súčasnosti tu nájdete viacero chát, ktoré sú stále využívané.

Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie

Slemä 1514 (m n. m.) je vrchol situovaný na severnej strane Nízkych Tatier nad obcou Liptovská Porúbka. V uvedenom pohorí patrí k tým menej navštevovaným. Pritom ponúka prekrásnu prírodu a zaujímavosť v podobe zvyškov zostreleného transportného lietadla z obdobia SNP. Výstup na Slemä je možný z viacerých smerov a ponúka krásnu, ale kondične náročnú túru.

Prielom Dunajca - Pieniny

Prielom Dunajca sa nachádza v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska pri obci Červený Kláštor. Rieka Dunajec sa zarezáva medzi strminy hôr týčiacimi sa do výšin na jeho pravom a ľavom brehu.

Bazilika sv. Benedikta a benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku

Bazilika svätého Benedikta a benediktínskehy kláštor v Hronskom Beňadiku z 11. storočia sa nachádzajú v strednej časti Slovenska v okrese Žarnovica v mieste známom ako tzv. Slovenská brána.

Okosená – vrchol na nízkotatranskom podhorí pre objaviteľov divočiny

Okosená (831 m n. m.) je vrchol v Horehronskom podolí na južnom predhorí Nízkych Tatier. Nachádza sa severne od obcí Dolná a Horná Lehota. Z niektorých strán ani veľmi nevyzerá ako kopec, skôr ako svah v lese. Výraznejšie pôsobí pri pohľade z lúk nad spomínanými obcami. V skutočnosti ide o zalesnený vrch, ktorý je turisticky zaujímavý najmä krásnou prírodou. Je to niečo pre milovníkov osamelých potuliek lesmi.

Králická tiesňava a Králický vodopád – osviežujúca prechádzka

Králická tiesňava – prírodná pamiatka, je menší kaňon ležiaci neďaleko Banskej Bystrici, presnejšie pri obci Králiky. Záveru tiesňavy dominuje pôsobivý Králický vodopád. Táto tiesňava je ľahko dostupná a svojou minimálnou náročnosťou sa hodí na prechádzku pre rodiny s deťmi.

Chodník Sama Chalupku – tip na túru s deťmi nad Hornou Lehotou

Chodník Sama Chalupku predstavuje veľmi príjemnú minitúru na juhu Nízkych Tatier v oblasti obce Horná Lehota. Chodník vedie priamo z obce prekrásnymi lúkami a pasienkami pomedzi bujné lesné porasty smerom do rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Krpáčovo. Chodník Sama Chalupku môžete absolvovať i na horskom bicykli.

Chata pod Hrbom

Chata pod Hrbom (1068 m n. m.) je situovaná na zaujímavom mieste na strednom Slovensku. Nachádza sa totiž takmer presne v geografickom strede Slovenska, ktorý predstavuje vrchol Hrb v horách Poľany. Ten vidno priamo nad chatou.

Hradisko Hrádok – Kelti na Horehroní

Bývalé keltské hradisko na kopci Hrádok 834 (m n. m.) nájdete na podhorí Nízkych Tatier medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou lokalitou Krpáčovo. Je to vďačný cieľ na ľahkú, rodinnú turistiku v pokojnej oblasti. Je to tiež niečo pre ľudí, ktorí sa radi potulujú po zapadnutých kútoch. Zalesnený vrch hrádok je totiž charakteristický krásnou prírodou. Tá je tu zhmotnená predovšetkým vo forme hlbokého lesa.

Autocamping Tatranská Štrba

Autocamping Tatranská Štrba sa nachádza v západnej časti Vysokých Tatier neďaleko od tatranskej osady Štrbského Pleso. Ide o príjemný kemping, kde nájdete ubytovanie v jednoduchších i luxusnejších chatkách a samozrejme vo vlastnom stane, ktorý si tu môžete rozložiť v peknom horskom prostredí.

Náučný chodník Medveďou cestičkou – antimónové bane na Krpáčove

Zvyšky antimónových baní sa nachádzajú na južnej strane Nízkych Tatier, severne od vodnej nádrže Krpáčovo. Je to niečo pre obdivovateľov opustených banských diel a technických pamiatok. Hoci sa z baní zachovalo len minimum, dá sa tu podniknúť takmer 10 km dlhá prechádzka, ktorú vylepšilo vybudovanie náučného chodníka s názvom Medvedia cestička. Dozviete sa tak viacero informácií o tunajších baniach, prírode, ale aj histórii v podobe SNP.

Pútnické miesto Litmanová na Hore Zvir

Litmanová je známe pútnické miesto, nachádzajúce sa v v blízkosti rovnomennej obce na severovýchode Slovenska neďaleko Starej Ľubovne. Púte sa konajú na Hore Zvir, ktorá je od uvedenej dediny vzdialená asi 3,5 km, pričom je potrebné vystúpiť do výšky 820 m n. m.

Červený kláštor – národná kultúrna pamiatka

Objekt Červeného kláštora sa nachádza v rovnomennej obci v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska v tesnej blízkosti poľských hraníc. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je právom turisticky veľmi atraktívna. História tohto kartuziánskeho kláštora siaha až do začiatku 14. storočia.

Harmanecká jaskyňa – čerešnička medzi slovenským jaskyňami

Harmanecká jaskyňa je nádhernou vápencovou jaskyňou nachádzajúcou sa na strednom Slovensku. Presnejšie v Harmaneckej doline, približne 1 km od Dolného Harmanca v smere na Turčianske Teplice.

Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) - Vysoké Tatry

Chata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom „Brnčalka“ podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom. Tento objekt patrí k veľmi populárnym tatranským chatám s dlhou históriou. Patrí k najobľúbenejším cieľom tatranských túr. Chata je otvorená celoročne a má stály personál.

Pezinská Baba - horský priechod v Malých Karpatoch s lyžiarskym strediskom

Na pohľad vcelku obyčajné horské sedlo Pezinská Baba vo výške 527m, sústreďuje viaceré dôležité body. V prvom rade ide o dôležitý horský priechod - prepojenie južnej a severnej strany Malých Karpát. Taktiež je to, síce malé, no veľmi populárne lyžiarske stredisko na západnom Slovensku.

Oravská priehrada – najväčšia vodná nádrž Slovenska

Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.

Trojhraničné body Slovenska (trojmedzia)

Ak ste fanúšikmi geografie a bavia vás netradičné miesta, čo takto navštíviť všetky trojhraničné body na Slovensku? Jedná sa o takzvané trojštátia, alebo trojmedzia, kde ste v podstate naraz v troch štátoch súčasne. Samozrejme, nie vždy je to možné, najmä ak sa trojhraničný bod nachádza uprostred rieky.

Slovenský raj - tipy na výlet a zaujímavosti

V tomto článku by sme radi poskytli prehľad miest, ktoré sme mali možnosť v Slovenskom raji navštíviť a ktoré nás zaujali. Slovenský raj má čo ponúknuť a cieľov na túru je tu neúrekom. Všeobecne možno povedať, že ide charakterovo o veľmi jedinečnú oblasť. Turistika na tomto mieste má svoje špecifiká a špeciálne pravidlá.

Poznáte Horné Kysuce?

Kysuce sú región na severozápadnom Slovensku, v Žilinskom kraji. Neformálne sa delia na podcelky Horné, Stredné a Dolné Kysuce. V tomto článku sa zameriame na Horné Kysuce, ktoré sa vyznačujú množstvom turistických atrakcií, ale tiež aj prírodných a kultúrnych pamiatok. Za poslednú dobu ich tu pribudlo veľké množstvo. Predstavíme si tu vybrané objekty, ktoré sú prístupné aj hromadnou dopravou a o ktorých sa viac informácií dozviete vo videách, ktorú sú tiež súčasťou článku.

5 tipov na turistiku pre rybárov

Ak hľadáte miesta, kde by ste mohli spojiť lásku k rybárčeniu s pohodovou turistikou, prinášame vám 5 tipov na jednoduché turistické trasy, ktoré sú ako stvorené pre rybárov.

4 veci, ktoré treba zvážiť pri výbere pánskej trekingovej obuvi

Pre každého vášnivého turistu alebo milovníka outdoorovej aktivity je výber vhodnej trekingovej obuvi rozhodujúcim faktorom, ktorý môže ovplyvniť celkový zážitok z výletu na hory. Kvalitná a pohodlná trekingová obuv zabezpečí nielen komfort počas dlhých prechádzok, ale aj ochranu pred náročným terénom a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. V tomto článku sa pozrieme na štyri kľúčové faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere pánskej trekingovej obuvi.

Kláštorisko – tip na ľahšiu túru v Slovenskom raji

Kláštorisko predstavuje peknú horskú lúku, obkolesenú lesom s atraktivitou v podobe ruiny starobylého kartuziánskeho kláštora z 13. storočia. Nachádza sa v srdci severnej časti Slovenského raja vo výške takmer 800 m n. m.

Ferrata HZS Kyseľ – vzdušná prechádzka v Slovenskom raji

Ferrata HZS Kyseľ je trvalo zaistenou cestou v rokline Kyseľ v Národnom parku Slovenský raj. Radíme ju k najlákavejším atraktivitám v tejto oblasti. Je tomu tak najmä preto, že zaujímavým spôsobom pomohla sprístupniť 4 desaťročia uzatvorenú roklinu.

Suchá Belá - ľahko dostupný klenot Slovenského raja

Suchá Belá je roklinou nachádzajúcou sa v severozápadnej časti Slovenského raja v blízkosti Podleska. Patrí k turistickej klasike v uvedenom národnom parku. K výhodám pri návšteve tejto tiesňavy patrí najmä krátky čas prístupu na jej začiatok. Do tiesňavy vstupujete v zásade takmer priamo v Podleska. A rovnako hneď od začiatku môžete obdivovať prírodné atraktivity tohto miesta.

Roklina Piecky – rebríkový test psychiky v Slovenskom raji

Roklina Piecky patrí medzi rokliny Slovenského raja. Je o niečo menej nápadná, keďže sa nachádza skrytá trošku mimo hlavných centier tohto národného parku ako je Podlesok, Čingov, alebo Palcmanská Maša. Vstup do nej sa nachádza na severozápadnej strane uvedeného národného parku. Na začiatok túry môžeme vyraziť z parkoviska v lokalite Píla.

Roklina Malý Kyseľ - Slovenský raj

Roklina Malý Kyseľ patrí ku kratším tiesňavám Slovenského raja. Patrí k tým, ktoré sú ukryté v srdci jeho severnej časti, takže prístup k nej je trošku dlhší. Roklina má dĺžku 2,2 km a jej samotný prechod vám zaberie okolo hodinky času. Nastúpate pri tom 220 výškových metrov. Záleží v akých podmienkach bude, a aj od toho koľko budete fotiť. Turistovi totiž má čo ponúknuť. Okrem jedinečnej prírody, charakteristickej pre všetky tunajšie rokliny sú to predovšetkým Malý a Machový vodopád.

Jazero Blajzloch v Slovenskom raji - tip na výlet pre pohodlných a romantikov

Jazero Blajzloch je menšia vodná nádrž situovaná na západnom okraji Slovenského raja, južne od Podleska v úvode Štvrtockej doliny, známej aj ako dolina Blajzloch. Je to atraktivita, ktorá poteší každého romantika a tých, ktorým sa nechce veľmi namáhať na ťažkých túrach a radi by si tiež pozreli niečo pekné v Slovenskom raji.

5 tipov pre tých, čo sa rozhodnú pre zoskok s padákom

Vyzerá to tak, že ste sa odhodlali na jeden z najintenzívnejších zážitkov vo vašom živote. Pri tandemovom zoskoku totiž zažijete skok z výšky niekoľkých kilometrov, voľný pád rýchlosťou až 200 km/h aj parašutistické plachtenie s vetrom o preteky. Motýle v bruchu? Inak by to ani nešlo! Prečítajte si, ako sa na svoj veľký deň pripraviť, príliš sa nestresovať a ako si to celé čo najviac užiť.    

Základy zimnej obuvi – váš sprievodca výberom najlepších pánskych topánok na zimnú turistiku

Zima predstavuje unikátny pohľad na prírodu, ktorá je zväčša v tvrdom spánku a očakáva príchod jari. Biele vrcholky hôr, vŕzgajúci sneh pod nohami či cencúle visiace zo striech horských chát. Ak sa aj vy tešíte na túto scenériu v prírode, naplánujte si trasu a užite si zimu naplno. Predtým sa však dôkladne oblečte a obujte. S výberom pánskej obuvi na zimnú turistiku vám radi pomôžeme v tomto článku.

Kláštorská roklina v Slovenskom raji z Podleska cez Prielom Hornádu

Kláštorská roklina je tiesňavou Slovenského raja. Nachádza sa v jeho severnej časti. Patrí ku kratším roklinám. Jej prechod predstavuje 1 km dlhú trasu s 220 metrami stúpania. Charakterizuje ju viacero skalných stupňov s peknými vodopádmi. Obdivovať tu môžete Dúhový, Machový a Strakov vodopád. Na začiatok tejto jednosmernej tiesňavy sa môžete dostať viacerými chodníčkami. K najzaujímavejším prístupovým trasám patrí populárne riečne údolie Prielom Hornádu.

Stratenský kaňon v Slovenskom raji – tip na výlet s deťmi

Stratenský kaňon je tiesňava v južnej časti Slovenského raja. Táto tiesňava bola vytvorená dlhodobou eróziou rieky Hnilec. Ako naznačuje názov nachádza sa na západ od obce Stratená. Stratenským kaňonom vedie i náučný chodník. Svojou dĺžkou približne 1km, takmer bez prevýšenia a asfaltovým chodníkom je ideálnym miestom na krátku prechádzku hoci aj s kočíkom.

Mestská veža v Brezne

Azda najvýraznejšou atraktivitou centra Brezna je Mestská veža. Ide o dosť mohutnú stavbu s múrmi hrubými až 2 m a výškou 31 m. Veža má celkovo 5 podlaží, z ktorých na prvom sa nachádza infocentrum a kaviareň. Stavať ju začali v roku 1830 a dnes vďaka čerstvej rekonštrukcii, ktorá trvala 5 rokov, láka návštevníkov na prehliadku svojho zaujímavého interiéru, ako aj na výhľady na mesto.

Náučným chodníkom zbojníka Jakuba Surovca zo sedla Zbojská

Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca sa nachádza neďaleko sedla Zbojská na západnom okraji Muránskej Planiny. Dostanete sa sem po ceste medzi Breznom a Tisovcom. Chodníček predstavuje turisticky atraktívny prechod tiesňavou po kramliach a oceľových lanách. Aj keď je technicky mierne náročný, zvládne ho i aktívnejší dôchodca, alebo dieťa.

Bez vody to nepôjde. Koľko tekutín si vziať so sebou na turistiku?

Voda. Životodarná tekutina, ktorú potrebujeme neustále. Doma, v práci a na turistike dvojnásobne. Niektorí turisti však na pitný režim nekladú dostatočný dôraz. Často so sebou berú príliš málo alebo naopak nadmerne veľa vody. Oba extrémy sú zlé. Poďme si teda povedať, ako sa im vyhnúť.

5 najkrajších ciest na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

Ako sa hovorí, cesta je cieľ. Pri výletoch po Slovensku platí tento známy výrok dvojnásobne. Na našom území totiž máme množstvo nádherných ciest, ktoré ocenia ako milovníci šoférovania, tak aj spolujazdci. Na ktoré konkrétne sa oplatí zavítať, ak si chcete dopriať nezabudnuteľný zážitok?

Červené vrchy cez Kasprov vrch – hrebeňom najvýchodnejšej časti Západných Tatier

Azda možno povedať, že hrebeň Červených vrchov nepatrí medzi najvyhlásenejšie hrebeňovky medzi slovenskými turistami, čo je však škoda, pretože ide o jednu z najmagickejších oblastí Tatier. Tento pekný vysokohorský kút na pomedzí Slovenska a Poľska patrí k tomu najkrajšiemu, čo tunajšie turistické možnosti ponúkajú. Červené vrchy (poľ. Czerwone Wierchy) tvoria najvýchodnejšiu časť hlavného hrebeňa Západných Tatier. Názov Červeným vrchom prischol vďaka rastline sítine trojklanej (Juncus trifidus), ktorá sa tu behom leta smerom k jeseni postupne sfarbuje do červenohneda.

Chata generála M. R. Štefánika z Trangošky - tip na výlet s deťmi

Chata generála M. R. Štefánika, nazývaná bežne aj Štefánička, sa nachádza v Nízkych Tatrách na východných svahoch Ďumbiera v nadmorskej výške 1740 m n. m. Patrí k najvyhľadávanejším vysokohorským chatám na Slovensku.

Zagurami

Najlezenejšia viacdĺžková cesta na Sardínii
Veža Aguglia di Goloritzé má výšku 140 metrov je označovaná za najvyšší monolit v Taliansku. Stojí priamo nad krásnou divokou plážou Cala Goloritzé.

Lysá hora – láskavý kopec pre pripravených cyklistov
Očakávala som úseky prudkých stúpaní, no nekonali sa. Preto som Lysú horu (1324 m) nazvala láskavou. Nie je tu ani jeden zákerný meter. Trénovaný cyklista ju dá takmer bez zadýchania.

Vysoká na slávnosť Slnovratu
Lezecká Cesta Lietavice (IV+) v južnej stene Vysokej je vhodná aj pre začínajúcich tatranských lezcov. Postupové istenia sú minimalistické a plnia skôr navigačnú funkciu. V článku nájdeš aj videoreport.

Rakúske skalky: Johannesbachklamm v predhorí Hohe Wandu
Kvôli oblasti s 20 cestami by som cestu do Rakúska nemeral, ale aj tak Johannesbachklamm po náhodnej návšteve odporúčam. Možno v spojení s niečím ďalším, pretože za pol dňa tu máš všetko vylezené.

Winkelturm Nordwand – najťažšia ferrata v Nassfelde
Zaistená cesta Winkelturm Nordwand má oficiálnu klasifikáciu D/E a zabaví sa na nej aj ten, kto  obvykle lezie s vlastným lanom.

Pivný cyklovýlet v okolí Trenčína
Cyklistika popri vodných tokoch má svoje čaro. Točiac pedálmi po hrádzi Váhu, pozerajúc sa na Trenčiansky hrad, skrsla mi v hlave myšlienka pobudnúť tu niekedy pár dní a pobicyklovať po okolí.

Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja 
Vápencovú lezeckú oblasť Stratenská píla nájdeš na južnej, turisticky menej navštevovanej strane Národného parku Slovenský raj. Aktuálne sa v nej nachádza 34 lezeckých ciest a variantov v obtiažnosti od 3 do 8 UIAA.

Kúpeľná cykloturistika okolo Millstätter See
Pohodový 30-kilometrový okruh okolo krásneho jazera je vhodný aj pre športovo založenú rodinu s deťmi. Ak sa výlet skombinuje s kúpaním, všetci budú spokojní. V článku nájdeš aj krátky videozáznam.

La Farina del Diavolo: Keď vodopádová ferrata nemá vodu
Via Ferrata La Farina del Diavolo nad talianskym mestečkom Villa Santina má 230 metrov a obtiažnosť C. Vedie okolo vysokého vodopádu Cascata Radime, ktorý však v lete úplne vysychá.

Slovenské skalky: Veľký Lysec pri Nitre
Predpoveď upršaného víkendu nám kazí plány na väčší lezecký výlet a spolu s nimi aj náladu. Na sobotu sa však ukazuje neisté okno krajšieho počasia niekde nad Nitrou. Hľadám niečo v tejto lokalite, pomáha web Nitralezie.sk. Možností nie je veľa, výber padá na lezeckú oblasť Veľký Lysec. [pôvodne uverejnené v auguste 2017, aktualizované v júli 2024] O oblasti Veľký Lysec zatiaľ neviem nič. Niečo málo sa dá dohľadať online, aj sprievodca z roku 2014, ale nič také, čo by ma hneď presvedčilo na návštevu. Pred časom som bol tiež naslepo na Žibrici a to nebol úplne najlepší výber. Tak uvidíme.…

Letná návšteva na bavorskom Leonhardsteine
Lezecká cesta Flora Bohra má 230 lezeckých metrov a celková obtiažnosť dosahuje 6+ UIAA. Nachádza sa vo vápancovom pohorí Bavorské Predalpy kúsok od nemecko-rakúskej hranice.

Putovanie Strážovskými vrchmi štýlom «eném s postelí»
Štyri dni s ľahkým ruksakom na chrbte - bez spacákov a karimatiek. Len s malým proviantom, keďže možností najesť sa je na trase dostatok.