Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Turistika

Hiking.sk

Túra: Gbely – rozhľadňa Ostrý vrch – Kúty
Keď som pred časom plánoval túru k Adamovským jazerám, narazil som na zmienku o rozhľadni nad Gbelmi. Na mape však vtedy o nej nebola zmienka, a tak keď som symbol rozhľadne nedávno na mape objavil, bolo rozhodnuté o najbližšej túre, a keďže som ešte lesmi medzi Gbelmi a Kútmi nešiel, tak aj o…

Prístrešok: Prístrešok pri Tomášovskom výhľade
V peknej polohe na okraji NP Slovenský raj je postavený drevený prístrešok, ktorý môže poslúžiť na úkryt pred nepohodou. Vzhľadom na blízkosť obce Spišské Tomášovce asi nie je vhodný na…

Basecamp: Za ľadovou nádherou k Šikľavej skale, Brankovskému vodopádu a do rokliny Piecky
Aktuálne mrazivé počasie prispelo k tvorbe ľadovej výzdoby na mnohých miestach Slovenska. Cencúle môžete obdivovať na menej náročných vychádzkach pod Brankovský vodopád či Šikľavú skalu. Náročnejší je prechod roklinou Piecky či Ferratou HZS na Martinské hole. Deti môžete vziať do jaskyne…

Túra: Po stopách osídlenia v lesoch nad Modrou
Zvernica Biela skala je aj po pár rokoch od svojho sprístupnenia stále pomerne neznámou oblasťou Malých Karpát. Nie sú tu turistické značky, a tak sa mnohí turisti neodvážia vojsť do tunajších hôr. Je to veru škoda, za plotom zvernice nájdeme hlboké lesy i pozoruhodné vyhliadky, lúky i skalnaté…

Túra: Zakarpatskou Ukrajinou IV. Bukovské vrchy, Polonina Rivna
Štvrtá časť putovania cez Zakarpatskú Ukrajinu. V tejto časti prejdem cez posledné mesto Volovec na trase a budem pokračovať do Bukovských vrchov. Pekným lúčnatým hrebeňom prejdem až k poľskej hranici. Po menších komplikácia v pohraničnom pásme prejdem cez obce na vrch Javorník a odtiaľ budem…

Túra: Z Hornej Marikovej do Púchova
Javorníky nie sú len obľúbené hraničné pohorie. Tvoria ho skôr dlhé doliny medzi zalesnenými hrebeňmi smerujúcimi od toho materského k toku Váhu. Je to miesto, kde ešte les lesom je. Ani nie divočina, ani nie urbanizovaná krajina. Prístupnosť je tiež vynikajúca, ležia vedľa nášho hlavného…

Túra: Hrdinsky na etapy: Horná Poruba – Vrícke sedlo
Niekto kráča z Dukly na Devín, niekto v „protismere“, môžeš bežať, bicyklovať, trhať rekordy alebo sa po nej túlať bezcieľne. Možno prejdeš iba časť alebo ju absolvuješ v celej dĺžke po krátkych etapách – Cesta hrdinov SNP vie očariť na mnoho…

Túra: Z Nimnice na Holíš a späť
Už dávno som obdivoval krásne fotky z nevysokého kopca Holíš (533 m), ktorý sa vypína nad Priehradou mládeže alebo vodnou nádržou Nosice, no stále som ho obchádzal. Na začiatku roka padla otázka, kam sa vybrať na túru, tak som navrhol kopec na…

Prístrešok: Uhliská
Aj keď o prístreškoch v centrách sídiel veľmi písať nechcem, v odľahlejších lokalitách, kde toho veľa na skrytie nie je, prípadná znalosť “strechy nad hlavou” môže byť nápomocná. Tak sa podelím o informáciu o prístrešku v dedine Uhliská, vhodného pri “hrebeňovke” západnej rázsochy…

Basecamp: Skalky nad Nitrou, planina Horný vrch a ľadopády v Suchej Belej
Cez víkend odporúčame výlet za ľadopádmi do rokliny Suchá Belá. Vybrať sa môžete aj do krásnych zákutí Slovenského krasu, na kremencové skalky nad Nitrou či na vyhliadku Hulín v Štiavnických vrchoch. Deti vezmite na rozhľadňu Veľká homoľa a Tisové skaly v Malých Karpatoch či na nový…

Túra: Okruh zasneženým Slovenským rajom cez Kláštorskú roklinu
Aj keď mám Slovenský raj takmer pod nosom, ešte nikdy som neokúsil jeho zimnú atmosféru. To sa ale malo čoskoro zmeniť. Akurát som nečakal, že až tak skoro. Príležitosť nadišla vďaka stretnutiu autorov Hiking.sk.…

Túra: Z Turne nad Bodvou cez planinu Horný vrch do Volovských vrchov
V článku sa vyberieme na prechod z rovín Turnianskej kotliny cez bralnatú Hájsku dolinu a planinu Horný vrch až na hrebeň Volovských vrchov. Druhý deň prejdeme cez vzácnu prírodnú lokalitu Hekerová do niekedy banícky slávneho…

Túra: Zakarpatskou Ukrajinou III: Gorgany, Polonina Boržava
Tretia časť prechodu Zakarpatskou Ukrajinou. V tejto časti sa vrátim do pohoria Gorgany. Tentokrát pôjdem cez jeho severnú časť, ktorá je úplne odlišná od južnej. V severnej časti sú kopce viac skalnaté a nie je tu žiadny kompaktný hrebeň. V závere tejto časti sa vrátim do pohoria Polonina…

Túra: Veľká Javorina z moravskej strany v zime
Keď v roku 2017 vyšiel na Hikingu článok o najvyšších vrchoch Slovenska, mal som už pár výstupov za sebou. Rokmi som ich postupne dopĺňal. V súčasnosti mi chýbajú iba vrchy na východe našej krajiny. A tak mi napadlo zbierku obohatiť aj výstupmi v zime. So snehovou pokrývkou je to však v…

Túra: Zo Sebechlieb do Krupiny cik-cakom 2.
Prvá noc v prírode býva pre mňa krutá. Táto ma však, na prekvapenie, nemorila nespavosťou, prípadne inými trápením. Prebehla v pohode. Ráno ma však, ako zvyčajne, keď si hľadám nocovisko skoro potme, zaskočí nevľúdnosť miesta, kde sa nachádzam. Rýchlo, čo je relatívny pojem, zbalím bagáž…

Túra: Masív Šíp a osada Podšíp
Navštívime národnú prírodnú rezerváciu Šíp. Prevedie nás ňou žlto značená hrebeňovka. Cestou budeme míňať krasové prepadliská - jamy, jaskyňu a malé skalné mesto. Pod nami sa bude kľukatiť Váh. Veľký Choč budeme mať na dosah ruky a diaľavám bude dominovať hrebeň Veľkej a Malej Fatry.…

Prístrešok: Prístrešok odkalisko Červená voda na Strelníčnej lúke
Smolnícka dolina s okolitými vrchmi býva pomerne častým cieľom turistickej verejnosti. Pokiaľ chce návštevník v oblasti prenocovať, odkázaný je na niekoľko zariadení cestovného ruchu alebo na viacero útulní, búd a prístreškov. Jedným z nich je prístrešok pri banskom odkalisku Červená voda nad…

Basecamp: Kojšovská hoľa, Moai v Slanských vrchoch a geografický stred Slovenska
Cez víkend sa môžete vybrať za snehom na vodopád Skok či na Kojšovskú hoľu. Ak máte radšej skalné atrakcie, odporúčame sopečné bralo Szabóovu skalu a Kečku zaistenú reťazami v Štiavnických vrchoch, či skalné útvary pripomínajúce polynézske Moai v Slanských vrchoch. Zaujímavý cieľ…

Správa: Petras z Rainerovej chaty mal zlé vzťahy s parkom, vytýkali mu kŕmenie líšok, WC či hlučné podujatia
Nová analýza právneho oddelenia TANAP-u odporúčala vedeniu urobiť verejnú súťaž o nájomcu Rainerovej útulne na ďalšie obdobie alebo spravovať chatu vo vlastnej réžii. Chatárovi vytýkala prehrešky voči zákonu o ochrane prírody ako prikrmovanie líšok, presádzanie stromčekov, krádež dreva či…

Túra: Magická atmosféra Čiernej skaly: Keď hmla objíme stromy
Hmla, pokrútené stromy a ticho, ktoré zahalí každý krok. Malé Karpaty nás privítali magickou atmosférou, ktorá len podčiarkla čaro Čiernej skaly. Poďte so mnou na cestu rozjímania, ktorá sa ukazuje iba tým, čo sa na chvíľu…

PlanetSlovakia.sk

Zimný výstup na Malý a Veľký Rozsutec

Zimný výstup na Malý a Veľký Rozsutec

Ak by ste chceli zažiť nejakú zaujímavú túru v slovenských horách, vyberte sa na v zimných podmienkach na Malý a Veľký Rozsutec, ktoré patria k najkrajším vrcholom v Malej Fatre. Zimná túra na oba vrcholy poskytne nielen super výhľady, ale aj technicky zaujímavú trasu, ktorá každého horala zabaví.

Mýtická útulňa Vendovka z Vrátnej cez Malý Kriváň v zime

Mýtická útulňa Vendovka z Vrátnej cez Malý Kriváň v zime

Vendovka je malá útulňa v Malej Fatre nad Sučanmi vo nadmorskej výške približne 1350 m n. m. Poznali sme ju len z fotiek. Dlho nás mátala svojím romantickým vzhľadom a pekným prírodným prostredím, v ktorom je situovaná. Stále nám však nevychádzal čas, zastaviť sa na tomto mieste, až kým sa to konečne nepodarilo túto zimu.

Výstup na Poludnicu v Nízkych Tatrách – divočina zamrznutá v čase

Výstup na Poludnicu v Nízkych Tatrách – divočina zamrznutá v čase

Poludnica (1548 m n. m.) je mimoriadne zaujímavým, turisticky celoročne prístupným, vrcholom na severnej strane Nízkych Tatier. Nachádza sa nad obcami Liptovský Ján, Závažná Poruba a Iľanovo, z ktorých sem vedú i turistické výstupy.

Panský dom – pamätník na časy Pállfyovcov a Huncokárov v Malých Karpatoch

Panský dom – pamätník na časy Pállfyovcov a Huncokárov v Malých Karpatoch

Panský dom je poloruinou v malokarpatských lesoch, v oblasti zvernice nad Modrou, presnejšie v lokalite Zochovej chaty. Nachádza sa na rozľahlej lúke uprostred lesa neďaleko turisticky obľúbeného vrchu Vysoká. Podľa dostupných informácií sa jedná o bývalú horáreň s názvom Herrenhaus z polovice 19. storočia, ktorú založili Pálffyovci z Malaciek.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku patrí k najväčším lákadlám Vysokých Tatier. Počas zimnej sezóny ho navštívia tisíce turistov všetkých vekových kategórií. Nachádza sa v nadmorskej výške 1285 m n. m.

Pamätník SNP Krpáčovo - Črmné

Pamätník SNP Krpáčovo - Črmné

Pamätník SNP v lokalite Črmné, na podhorí Nízkych Tatier, je venovaný 2. Československej paradesantnej brigáde. Pamätníkov SNP je v tejto oblasti množstvo, no tento je jedinečný najmä svojím prevedením. Okrem toho predstavuje miesto výborný cieľ na cykloturistický výlet, ale pre jeho veľmi dobrú dostupnosť autom, alebo autobusom aj skvelý cieľ na ľahkú prechádzku.

Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline

Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline

Pamätník obetiam lavíny v Kulichovej doline slúži ako pripomienka lavínovej katastrofy z 8.3. 1956. Lavína vtedy spadla z juhovýchodných svahov Žiarskej hole v Nízkych Tatrách a spôsobila jedno z najväčších lavínových nešťastí na území Slovenska, žiaľ aj s množstvom obetí.

Bočným hrebeňom Nízkych Tatier cez Mesiačik na Pálenicu

Bočným hrebeňom Nízkych Tatier cez Mesiačik na Pálenicu

Bočný hrebeň Nízkych Tatier, vedúci z Táľov cez kopce Mesiačik, Baba a Pálenica až do oblasti Sedla Príslop a Derešov, možno zaradiť medzi pomerne neznáme turistické trasy v tomto pohorí. Radi by sme však tento žlto značený hrebeň odporučili ako tip na výlet peknou prírodou v podobe zaujímavých lesov, mimo ruchu turistických centier. Trasu sme absolvovali v zime len po Pálenicu, teda nie v celej dĺžke.

Lyžovanie a skialp v lyžiarskom stredisku Chopok – Jasná

Lyžovanie a skialp v lyžiarskom stredisku Chopok – Jasná

V súčasnej dobe, keď sa na Slovensku vyskytujú čoraz slabšie zimy s minimom snehu, majú postupne navrch vyššie položené lyžiarske strediská. Jedným z nich je i lyžiarske stredisko Chopok – Jasná. Toto stredisko sa rozprestiera na severných a južných svahoch populárneho Chopka (2024 m n. m.) v centrálnej časti Nízkych Tatier.

Rovná hoľa v Nízkych Tatrách – panoramatické výhľady na Tatry

Rovná hoľa v Nízkych Tatrách – panoramatické výhľady na Tatry

Rovná hoľa (1723 m n. m.) patrí k tým utajenejším končinám slovenských hôr. Nachádza sa na severe ďumbierskej časti Nízkych Tatier, presnejšie na severovýchod od Ďumbiera na bočnej rázsoche hlavného hrebeňa nad obcami Nižná a Vyšná Boca.

Bralce – magické skalné mesto pri Hliníku nad Hronom

Bralce – magické skalné mesto pri Hliníku nad Hronom

Bralce, pri Hliníku nad Hronom, presnejšie v lesnatých vrchoch nad Lehôtkou pod Brehmi sú bývalým ťažobným priestorom a zároveň skutočne zaujímavou turistickou lahôdkou. V súčasnosti predstavujú Bralce aj prírodnú rezerváciu, okolo ktorej vedie turistický chodník. Samotná prírodná rezervácia však až na zopár úsekov, turisticky prístupná nie je.

Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt

Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt

Koprášsky tunel a Koprášsky (Mníšanský) viadukt sú nedostavané železničné stavby z obdobia 2. svetovej vojny. Tento pozostatok ťažkých čias sa nachádza na Gemeri v blízkostí obce Magenzitovce, medzi časťami Mníšany a Kopráš. Výhodou oboch objektov je to, že sa nachádzajú hneď vedľa seba a tak počas návštevy lokality zabijete 2 muchy jednou ranou.

Hornosirkovská štôlňa

Hornosirkovská štôlňa

Ak sa vyberiete na potulky tajomným a zapadnutým krajom Gemera, s veľkou pravdepodobnosťou narazíte na kopec kuriozít. Medzi ne patrí i stará, opustená banská štôlňa nad obcou Sirk. Hornosirkovská štôlňa je ľahko prístupnou technickou pamiatkou, ktorú si môžete zaradiť do trasy cyklovýletu, alebo roadtripu. Tento kraj má minulosť silne spojenú s baníctvom a podobných štôlní je tu hneď niekoľko. Hornosirkovská štôlňa je jednou z tých, ktoré sú najpohodlnejšie dostupné a vhodné na návštevu pre širokú paletu návštevníkov.

Železník – opustená banícka osada na Gemeri

Železník – opustená banícka osada na Gemeri

Železník je opustená banská osada, ukrytá v horách medzi Turčokom a Sirkom, neďaleko Revúcej vo výške okolo 500 m n. m. Podľa uvedených obcí sa rozdeľuje na Turčocký a Sirkský Železník. Osada Železník bola jedným z centier ťažby železnej rudy koncentrovanej v oblasti rovnomenného vrchu. Panoval tu čulý život.

Obrovský vodopád – efektný vodopád nad Hrebienkom

Obrovský vodopád – efektný vodopád nad Hrebienkom

Obrovský vodopád patrí k turisticky najznámejším atraktivitám Vysokých Tatier. Je to veľmi efektný a navyše pomerne ľahko dostupný vodopád, takže sa k nemu môže vybrať široké spektrum turistov vrátane dôchodcov a rodín s deťmi. Obrovský vodopád sa nachádza priamo pri turistickom chodníku vedúceho z Hrebienka na Zamkovského chatu vo výške 1330 m n. m. Tento vodopád má obvykle dostatočný zdroj vody a tak si ho môžete vychutnať v plnej paráde. Obrovský vodopád má približne 20 m a vytvoril ho Malý Studený potok v ústí Malej Studenej doline.

Evanjelický kostol v obci Štítnik – málo známy poklad Gemera

Evanjelický kostol v obci Štítnik – málo známy poklad Gemera

Evanjelický kostol v obci Štítnik sa nachádza v pomerne málo navštevovanom regióne Gemer. Podobne ako o mnohých ďalších tamojších vskutku jedinečných zaujímavostiach o ňom vie len minimum ľudí. V prípade uvedeného kostola sa navyše jedná o národnú kultúrnu pamiatku. Radi by sme vám preto aspoň stručne predstavili tento gotický chrám zo 14. storočia, ktorý upúta mohutnou vežou, no predovšetkým unikátnou freskovou výzdobou interiéru.

Huta Etelka – opustená technická pamiatka na Gemeri

Huta Etelka – opustená technická pamiatka na Gemeri

Huta Etelka sa nachádza v obci Nižná Slaná na Gemeri. Patrí k ojedinelým technickým pamiatkam v tejto známej banskej oblasti. Túto hutu na spracovanie železnej rudy dal v roku 1867 postaviť gróf Emanuel Andrássy. V súčasnosti žiaľ chátra a verejnosti nie je sprístupnená, hoci sa jej záchrane snažia venovať dobrovoľníci.

Ako využiť paracord - 7 praktických spôsobov pre turistov a bushcrafterov

Ako využiť paracord - 7 praktických spôsobov pre turistov a bushcrafterov

Paracord (padáková šnúra) je neoceniteľným pomocníkom pre každého turistu, bushcraftera či milovníka prírody. Táto všestranná šnúra sa môže stať vaším najlepším priateľom pri riešení rôznych situácií v prírode. Či už staviate prístrešok, opravujete vybavenie alebo sa ocitnete v krízovej situácii, paracord vás nikdy nesklame. Tu je 7 praktických spôsobov, ako ho využiť.

Objavte vodné nádrže na Slovensku s rybárskymi kajakmi!

Objavte vodné nádrže na Slovensku s rybárskymi kajakmi!

Vedeli ste, že rybárčenie nemusí byť len o sedení na brehu s prútom v ruke? Rybárske kajaky Hobie prinášajú úplne nový spôsob, ako si užiť vodu, prírodu a rybolov. Sú stabilné, pohodlné a vďaka šlapaciemu systému MirageDrive vás poháňajú nohy, takže ruky máte voľné na rybárčenie. Vydajte sa s nami na objavovanie najkrajších vodných nádrží na Slovensku, kde si tento zážitok užijete naplno!

6 najlepších miest na Slovensku, ktoré stojí za to navštíviť s deťmi

6 najlepších miest na Slovensku, ktoré stojí za to navštíviť s deťmi

Slovensko je ideálnou destináciou na rodinný výlet, plnou malebných krajín, zaujímavých atrakcií a miest priateľských k deťom. Ak plánujete cestu s deťmi, prinášame vám šesť najlepších miest, ktoré si zaručene obľúbi celá rodina.

Rybárčenie v národných parkoch Slovenska: Kde a ako na to?

Rybárčenie v národných parkoch Slovenska: Kde a ako na to?

Slovensko ponúka bohaté možnosti pre rybárov, ktorí chcú spojiť svoj obľúbený koníček s krásou národných parkov. Rybárčenie v národných parkoch prináša jedinečný zážitok, no zároveň vyžaduje rešpektovanie pravidiel na ochranu ekosystémov. V tomto článku vám prinášame prehľad tých najlepších rybárskych lokalít v slovenských národných parkoch a zároveň upozorňujeme na dôležité pravidlá, ktoré by ste mali dodržať, aby bol váš zážitok nielen príjemný, ale aj ohľaduplný k prírode.

Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade

Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade

Staré cintoríny majú svoje čaro v podobe hrobov osobností, zaujímavej histórie, či svojho vzhľadu, čím lákajú nejedného turistu. Pre túto kategóriu návštevníkov by sme radi odporučili Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade.

Vojšín – významný kartografický vrchol v Pohronskom Inovci

Vojšín – významný kartografický vrchol v Pohronskom Inovci

Krajina kopaníc, štálov a lesov v oblasti Pohronského Inovca, severne od Novej Bane, skrýva pomerne neznámy vrchol s názvom Vojšín (818,9 m n. m.). Paradoxne v oblasti kartografie sa jedná o významný kopec. Je tomu tak z dôvodu, že je dôležitým triangulačným bodom. Málokto tuší, že tu v prvej polovici 18. storočia uskutočňoval svoje merania i polyhistor Samuel Mikovíni.

Veľký Inovec – najvyšší vrch Pohronského Inovca

Veľký Inovec – najvyšší vrch Pohronského Inovca

Veľký Inovec (900,6 m n. m.) je najvyšším vrcholom tak trochu prehliadaného pohoria Pohronský Inovec. Nachádza sa medzi Zlatými Moravcami a Novou Baňou, odkiaľ sa naň dá dostať po turistických značkách a čiastočne tiež cyklotrasách. Vrcholom prechádza Rudná magistrála.

Rozhľadňa na Drieňovej - ľahko dostupná rozhľadňa nad Jedľovými Kostoľanmi

Rozhľadňa na Drieňovej - ľahko dostupná rozhľadňa nad Jedľovými Kostoľanmi

Ak ste typ, ktorý vyhľadáva ľahko dostupné, no prírodne atraktívne ciele trebárs na fotenie, odporúčame vybrať sa na rozhľadňu na Drieňovej. V podstate dosť nenápadný vrch Drieňová (551 m n. m.) sa nachádza na okraji pohoria Tribeč nad Jedľovými Kostoľanmi.

Rio de Klin – socha Krista na hornej Orave

Rio de Klin – socha Krista na hornej Orave

Socha Ježiša Krista z mesta Rio de Janeiro má svoju dvojičku (presnejšie tretiu kópiu, ďalšia je v Lisabone) v podobe Rio de Klin. Tá sa celkom prekvapivo nachádza na severnom Slovensku, presnejšie neďaleko Námestova nad dedinkou Klin.

Pilsko – osamelá hora na krajnom severe Slovenska

Pilsko – osamelá hora na krajnom severe Slovenska

Pilsko (1557 m n. m.) je osamelý vrchol v Oravských Beskydách v slovensko-poľskom pohraničí nad obcami Oravské Veselé, Mútne a Oravská Polhora, z ktorých naň vedú turistické značené trasy. Tento vrch sa vyznačuje odľahlosťou, peknou prírodou a výbornými kruhovými výhľadmi na Oravu a Poľsko.

Náročným hrebeňom Baraniarok na Chatu pod Chlebom v Malej Fatre

Náročným hrebeňom Baraniarok na Chatu pod Chlebom v Malej Fatre

Krivánska Malá Fatra je veľmi populárnym pohorím, kde sú známe skôr jednotlivé vrcholy ako Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň, alebo Chleb, prípadne tiesňavy ako Jánošíkove diery, či túra po hlavnom hrebeni. Rozhodli sme sa preto preskúmať menej navštevovanú časť v podobe bočného hrebeňa vedúceho cez vrchol Baraniarky a Kraviarske.

Kostolík sv. Kozmu a Damiána nad obcou Sedliacka Dubová

Kostolík sv. Kozmu a Damiána nad obcou Sedliacka Dubová

Horná Orava ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré sú pre bežného turistu azda celkom neznáme. Návštevu viacerých z nich viete spojiť do jednodňového výletu a spraviť si tak zaujímavý program. Jednou z takých atraktivít je i veľmi idylická ruina Kostola sv. Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej.

Turistická chata na Veľkom Inovci

Turistická chata na Veľkom Inovci

Veľký Inovec (900,6 m n. m.) je najvyšším vrchom pohoria Pohronský Inovec. Práve zopár výškových metrov pod ním, presnejšie vo výške 850 m n. m., sa nachádza Chata na Veľkom Inovci. Klasická turistická chata otvorená počas víkendov a sviatkov má svoje osobité čaro.

Starý huncokársky cintorín nad Modrou

Starý huncokársky cintorín nad Modrou

Huncokársky cintorín sa nachádza v lesoch Malých Karpát severozápadne od Zochovej chaty nad Modrou. Predstavuje cieľ v dobre dostupnej lokalite, kam sa pohodlne dostanete autom alebo verejnou autobusovou dopravou. Ak máte radi horskú cyklistiku, môžete sa sem vybrať i týmto spôsobom. Zo Zochovej chaty je cintorín prístupný po lesnej turistickeje ceste, alebo po asfaltke. Ide o menšiu prechádzku vhodnú pre všetkých, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. A kto to boli vlastne Huncokári? To sa dozviete ďalej v článku

Horehronské cyklodreziny

Horehronské cyklodreziny

Horehronie v blízkosti Brezna známe predovšetkým najvyššími kopcami Nízkych Tatier. Tie však nemusia byť ideálnou voľbou každý tip návštevníka. Aj preto by sme radi prezentovali ďalšiu možnosť ako stráviť voľný čas v tunajších horách. Konkrétne ide o Horehronské cyklodreziny, ktoré sú obzvlášť vhodnou zábavkou pre rodiny s deťmi. Myslíme si však, že zabavia takmer každého, kto má rád aktívny oddych. Obzvlášť ak je horúce leto a potrebujete nájsť program, kde sa pred slnkom skryjete.

Františkova huta – mysteriózne ruiny starej továrne na Orave

Františkova huta – mysteriózne ruiny starej továrne na Orave

Technická pamiatka Františkova huta patrí k najzaujímavejším atraktivitám hornej Oravy. Jej autorom je anglický technik Newbuild. Bola postavená za účlom spracovania rudy z okolitých baní na železo, ktoré založili v roku 1803. Neskôr v roku 1864 však pre nedostatočnú kvalitu produkovaného železa, ako i pád poddanstva, výrobu v hute zastavili.

Benát - vrchol a vyhliadka v Pohronskom Inovci

Benát - vrchol a vyhliadka v Pohronskom Inovci

Benát (702 m n. m.) je vrcholom v menej navštevovanom pohorí Pohronský Inovec. Nachádza sa nad ocbou Žitavany pri Zlatých Moravciach. Tesne pod vrcholom možno nájsť výbornú vyhliadku vo výške 692 m n. m. Benát je situovaný na vrchnom okraj andezitového lomu Kamenné vráta, pričom aj vrch samotný je tvorený veľmi zaujímavými andezitovými útvarmi a vežami. Sú naozaj fotogenické. Vyhliadka na Benáte poskytuje perfektné polkruhové výhľady na západ od Pohronského Inovca.

Autocamping Jami – základňa pre výlety na Orave

Autocamping Jami – základňa pre výlety na Orave

Autocamping Jami je menší kemp pri Námestove. Nachádza sa na severozápadnom brehu Oravskej priehrady priamo pri vode. Je to kemp komornejšieho tipu s menšou kapacitou, čo môže vyhovovať skôr fanúšikom pokojného táborenia.

Chystáte sa na výlet do hôr? Toto budete potrebovať

Chystáte sa na výlet do hôr? Toto budete potrebovať

Výlet do hôr môže byť úžasným zážitkom, ale je dôležité byť naň dobre pripravený. Od správneho oblečenia až po základné vybavenie – všetko zohráva svoju rolu pri tom, ako si užijete svoj deň. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste si nemali zabudnúť vziať so sebou.

10 tipov, ako na lepší spánok na cestách

10 tipov, ako na lepší spánok na cestách

Dovolenka predstavuje veľa zábavy a vzrušenia z nových zážitkov. V novom prostredí však môže byť zložitejšie zaspávať a dopriať si dostatok kvalitného spánku. Aby ste sa aj na cestách prebúdzali každé ráno svieži, hodí sa dodržiavať pár jednoduchých tipov.

Prechod časťou Prielomu Hornádu s návratom na Podlesok cez Kláštorisko

Prechod časťou Prielomu Hornádu s návratom na Podlesok cez Kláštorisko

Prielom Hornádu je riečny kaňon vytvorený v severnej časti Slovenského raja. Tento kaňon je ohraničený ústím potoka Veľká Biela voda neďaleko Podleska a Čingovom. Jeho celková dĺžka je zhruba 12 km, no ak by ste sa chceli prejsť i kratšou dolinou smerom na Smižany, kde ďalej pokračuje Hornád zaujímavým prírodným prostredím, počítajte so zhruba 14 kilometrami.

Starý mestský cintorín v Brezne

Starý mestský cintorín v Brezne

Pomerne zaujímavou a dovolíme si tvrdiť, že i málo známou horehronskou lokalitou je starý mestský cintorín v Brezne. Nachádza sa na vyvýšenom mieste v severnej časti mesta. Vďaka tomu ponúka veľmi dobrý výhľad na celé Brezno i jeho okolie. Okrem toho ponúka naozaj pútavú prehliadku historických hrobov. Niektoré z nich by sa dali označiť ako vskutku jedinečné architektonické pamiatky.

Kaštieľ v Malackách – tip na výlet cez víkend

Kaštieľ v Malackách – tip na výlet cez víkend

Kaštieľ v Malackách nájdete na východnom okraji uvedeného mesta. Hoci je veľmi výraznou stavbou, budete ho musieť trochu viac hľadať, keďže je obkolesený prekrásnym Zámockým parkom plným mohutných stromov. Park spolu s kaštieľom netvoria len významnú historickú hodnotu, no poskytujú skvelý priestor pre verejnosť na príjemný relax.

Kremnická kalvária

Kremnická kalvária

Kremnická kalvária sa nachádza na západnom okraji tohto príjemného mestečka presláveného bohatou banskou históriou. Nájdete ju na úpätí vrchu Šturc. Trasa po jednotlivých zastaveniach tejto kalvárie je orientačne nenáročná a stúpa po miernych serpentínach.

Opustené bane a banské haldy v Ľubietovej

Opustené bane a banské haldy v Ľubietovej

Pomerne rozsiahlu oblasť, plnú starých banských diel je možné obdivovať i takmer presne uprostred Slovenska – v Ľubietovej. Presnejšie ide o najzápadnejšiu časť Slovenského Rudohoria – Veporské vrchy. Ľubietová sa v Európe preslávila ako mimoriadne bohaté nálezisko medi. O dlhoročnej ťažbe na tomto miesta dodnes svedčia obrovité haldy vyťaženej hlušiny.

Prameň Sama Chalupku

Tip na výlet – prameň Sama Chalupku

Prameň Sama Chalupku sa nachádza na strednom Slovensku medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou oblasťou Krpáčovo. Radi by sme tento cieľ, resp. príjemnú zastávku na túre trochu predstavili. Tento prameň je totiž výborným cieľom na ľahkú pešiu túru, alebo cyklovýlet v pokojnom prostredí a krásnej prírode v podhorí Nízkych Tatier.

Nemecký vojenský cintorín Važec

Nemecký vojenský cintorín Važec

Nemecký vojenský cintorín pri obci Važec je pietne miesto situované pod Tatrami v smere na Tatranskú Štrbu. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste takmer presne uprostred medzi uvedenými obcami, čo z neho robí veľmi rýchlo dostupnú atraktivitu.

Autocamping Podlesok – jedna z brán do Slovenského raja

Autocamping Podlesok – jedna z brán do Slovenského raja

Autocamping Podlesok sa nachádza na severozápadnom okraji Slovenského raja. Je to významný kemp tvoriaci vstupnú bránu do magického sveta roklín uvedeného národného parku. Otvorený je celoročne, pričom poskytuje množstvo miesta pre karavany i na stanovanie.

Autocamping Správy PIENAPu - Červený Kláštor

Autocamping Správy PIENAPu - Červený Kláštor

Autocamping Správy PIENAPu je kemping jednoduchého, klasického typu situovaný na severovýchode Slovenska v Pieninskom národnom parku. Nachádza sa v tesnej blízkosti horskej rieky Dunajec priamo pod nádherným skalnatým vrchom Tri Koruny.

Osnica – vrchol v Malej Fatre s neopozeranými výhľadmi

Osnica – vrchol v Malej Fatre s neopozeranými výhľadmi

Osnica (1363 m n. m.) je menej výrazný vrchol na severovýchode Krivánskej Malej Fatry, ktorý vyčnieva predovšetkým krásnymi výhľadmi na Veľký Rozsutec a Stoh. Výstup sem vedie zo Štefanovej, Párnice, Lučivnej, alebo odbočením z hlavného hrebeňa Malej Fatry.

5 tipov na ľahké túry s deťmi vo Vysokých Tatrách

5 tipov na ľahké túry s deťmi vo Vysokých Tatrách

Každoročne privítajú nespočetné množstvo turistov, medzi ktorými nechýbajú ani rodiny s najmenšími deťmi. Celosvetovo najmenšie veľhory a zároveň jedna z najkrajších prírodných lokalít Slovenska, Vysoké Tatry, ponúkajú viacero možností turistického vyžitia. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na turistické trasy a chodníčky, ktoré pohodlne absolvujete aj s deťmi.

Vodná nádrž Krpáčovo

Vodná nádrž Krpáčovo

Vodná nádrž Krpáčovo sa nachádza zasadená v idylickom horskom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier severne od obcí Horná a Dolná Lehota. Ide o kedysi populárnu rekreačnú oblasť, najmä z pohľadu lyžovania. Často však bývala vyhľadávanou i počas leta na kúpanie. V súčasnosti tu nájdete viacero chát, ktoré sú stále využívané.

Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie

Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie

Slemä 1514 (m n. m.) je vrchol situovaný na severnej strane Nízkych Tatier nad obcou Liptovská Porúbka. V uvedenom pohorí patrí k tým menej navštevovaným. Pritom ponúka prekrásnu prírodu a zaujímavosť v podobe zvyškov zostreleného transportného lietadla z obdobia SNP. Výstup na Slemä je možný z viacerých smerov a ponúka krásnu, ale kondične náročnú túru.

Zagurami

NHL alebo Nízkotatranské Hôľne Lyžovanie
Skialpová lokalita na nízkotatranskom hrebeni medzi Veľkou a Latiborskou hoľou je vďačná alternatíva pre lyžiara, ktorý sa snaží vyhýbať preľudneným Donovalom či Chopku.

Ľadopády v doline Stubachtal
V doline Stubachtal na severnej strane Grossglockneru sa nachádza sa viacero ľadopádov, na ktorých si zalezú začiatočníci aj experti. Výhodou je skvelá dostupnosť vďaka lanovke.

Fotosúťaž festivalu Hory a mesto 2025. Zúčastníš sa?
Medzinárodný filmový festival Hory a mesto vyhlasuje fotografickú súťaž pre všetkých nadšencov a milovníkov hôr, prírody a adrenalínového športu.

Slovenské skalky: Skaly nad vyvieračkou pri Dobrej Vode
V malokarpatskej lezeckej oblasti Skaly nad vyvieračkou je spolu 71 ciest, z toho 39 do stupňa 6+ UIAA. Ideálna skalka pre rekreačného lezca.

Stubacher Sonnblick – skialpová trojtisícovka takmer pre každého
Túra na trojtisícovku vo Vysokých Taurách, ktorú s pomocou lanovky zvládne aj lyžiar s priemernou fyzickou kondíciou.

Ultraľahký skialpový sedák Singing Rock Serac (Recenzia)
Minimalistický sedací úväzok určený na skialpinizmus, VHT a ľadovcové prechody navrhli aj vyrobili v Česku. 

Normálkou na Cima Grande di Lavaredo
Tre Cime di Lavaredo je impozantná trojčlenná skupina vrcholov, najčastejší symbol Dolomitov. Cesta Via Normale (4 UIAA) na prostrednú vežu bola prvýkrát vylezená už v roku 1869!

Zimné lezenie v severnej stene Malého Kežmarského štítu
Zimné tatranské cesty v súčasnosti majú skôr drytoolingový charakter. Chýba sneh a ľad. 

Kedy treba dať podlepiť lezky? Plus tipy ako sa o ne starať
Príbeh firmy Lezolep v podaní jej spoluzakladateľov Miša Kohna a Peťa Hudečka. Praktické rady ako sa starať o lezky a kedy je najvyšší čas na ich odbornú opravu.

Jedinečné prírodné klzisko na Weissensee
Ľadová dráha na zamrznutom rakúskom jazere je dlhá 4,4 kilometra. Dokáže absorbovať stovky, možno aj tisíce ľudí bez toho, aby si pri korčuľovaní prekážali.

Jurassic Park: Zážitok tesaný do sardínskej žuly
V malej oblasti na juhovýchodnom pobreží Sardínie je len pár ciest, ale akých! Zážitkový faktor tu naráža na strop obvyklej stupnice.

Za lepším snehom pod severné steny Caninu
Na severných svahoch hory Monte Canin v Júlskych Alpách môžeš dúfať v dobrú lyžovačku aj vtedy, keď to všade naokolo vyzerá na trápenie.