Túra: Ako sme si slobodu na Tŕstí uctili
Tŕstie je masív v Stolických vrchoch s nadmorskou výškou cez 1120 m. Je rozložitý a poskytuje nádherné výhľady na Muránsku planinu, Klenovský Vepor, Hradovú, ale aj na Nízke a Vysoké…
Túra: La Palma I.: Núdzové pristátie na Tenerife
Keď mi niekto v minulosti povedal La Palma, predstavila som si rezort pri mori, s ľuďmi na ležadlách popíjajúcimi nápoje, z ktorých trčia papierové dáždniky. V skutočnosti je La Palma asi najmenej komerčným z Kanárskych ostrovov. Nádherná príroda sem láka množstvo turistov, cyklistov, bežcov a…
Rozhovor: Juraj Koreň akceptoval možnosť smrti, keď liezol bez lana Gordický vrchol v Himalájach a zletel na paraglide
Pred siedmimi rokmi začal horolezec a paraglidista Juraj "Ďurifuk" Koreň spolu s kolegom Michalom Sabovčíkom projekt Seven virgin summits. Chceli vyliezť panenský vrchol na každom kontinente a zletieť z neho dole. Ďurifuk sa aktuálne vrátil z úspešného výstupu na zatiaľ bezmenný, takmer šesttisíc…
Túra: Sokolia dolina, Závojový vodopád a novoobjavené hradisko na Kláštorisku v zimných podmienkach
V zimných podmienkach sme prešli Sokoliu dolinu so 75-metrovým Závojovým vodopádom, ktorý je najvyšší v Slovenskom raji. Koniec novembra je obdobie, keď v Raji zima pozvoľna strieda jeseň. Vodopády sú ešte plné zurčiacej vody a zimná ľadová krása sa len pomaly začína tvoriť. Okruh z Čingova s…
Túra: Dolinou Stračaník na Telgártsku Priehybku a popod Kyprov späť
Stolické vrchy tvoria úzky pás približne v strede rozľahlého Slovenského rudohoria. Jeho najvyššia časť s vrcholmi Stolica, Kohút a Kyprov sa rozprestiera severne od mesta Revúca. Práve pod severozápadnými svahmi vrchu Kyprov leží turisticky menej známa dolina Stračaník, pomenovaná podľa…
Prístrešok: Prístrešok pri štôlni sv. Antona Paduánskeho nad Vyhňami
Vyhnianska dolina s obcou Vyhne je známou baníckou oblasťou, ktorá sa hrdo hlási k svojej histórii, a preto sa aj vďaka miestnym nadšenom darí udržiavať banské pamiatky atraktívne pre návštevníkov doliny. Pre turistov a nielen jednodňových je k dispozícii priestranný prístrešok pri štôlní sv.…
Basecamp: Za výhľadmi či inverziou na Rajtopíky, Veľký Choč a Veľkú Homoľu
V nedeľu má byť pekne a po oba víkendové dni môže byť nízka oblačnosť. Vyberte sa na skalnú vyhliadku Rajtopíky, Strážov či rozhľadňu Veľká Homoľa, odkiaľ môžete v prípade priaznivých okolností vidieť oblačnosť pod sebou. Odporúčame aj panoramatické výhľady z Veľkého Choča,…
Túra: Slovensko-poľskou hranicou zo Suchej Hory pasienkami pod Maguru nad Oravicami
V juhovýchodnej časti Oravy v okolí Trstenej je najvýchodnejšou slovenskou obcou Suchá Hora. Južne od goralskej dediny sa po štátnej hranici vinie žltá turistická trasa smerujúca do Skorušinských vrchov k vrchu…
Túra: Zo Kšinnej za slnkom a históriou
Zavítame do peknej lokality v Strážovských vrchoch, kde nám výškové metre nahradí závan histórie. Kráčaním Závadou pod Čiernym vrchom môžeme vidieť spustnuté, no niekedy i s citom opravené staré obydlia. Očarí najmä románsky kostol sv. Kozmu a Damiána v Kšinnej. Trasa vedie prevažne…
Túra: Wielki Kopieniec a Nosal zo Zakopaného
Ide o relatívne krátku prechádzku, ako sme sa dávnejšie presvedčili s našimi ratolesťami. Začiatok výšľapu je ľahko dostupný hromadnou dopravou aj z našej strany Tatier. Vyjdeme na dva výhľadové vrcholy. Budeme mať pod sebou mestečko Zakopané a pred sebou hradbu štítov od Belianskych Tatier po…
Túra: Na hrad Branč a k osadám Myjavskej pahorkatiny
Pestrá krajina Myjavskej pahorkatiny, v ktorej sa striedajú lesy, pasienky a obydlia je mimoriadne vďačnou oblasťou na menšie i väčšie potulky. Nájdeme tu ďaleké výhľady i ostrovčeky lesov, staré chalúpky z nepálených tehál ako aj modernú výstavbu v osadách a na odľahlých…
Túra: Vander juhozápadom Štiavnických vrchov II. - Po stopách baníctva v Pukanci a Novej Bani
V druhej časti vandra zájdeme do banských miest, ktoré nielen v minulosti, ale aj v súčasnosti ležia tak trochu v tieni Banskej Štiavnice. Ide o Pukanec a Novú Baňu. V oboch mestách na ich slávnu banícku históriu poukazuje nielen tradícia, ale aj množstvo šácht, štôlní a iných technických…
Prístrešok: Prístrešok pod Malým Javorníkom
Nádherné prostredie hrebeňa Javorníkov neponúka veľa možnosti na bezplatné strávenie noci, a preto znalosť celkom schopného prístreška pod Malým Javorníkom určite zaujme všetkých viacdňových…
Túra: Prekvapenia Šípskej Fatry: bralá, vyhliadky, skalné okno i reťaze na pravej strane Váhu
Šípska Fatra sa možno na prvý pohľad javí len ako akési kopce na pravej strane Váhu, no o čo menej im bolo dané zvonka, o to viac prekvapia, ak do nich vstúpite. Pomerne krátka túra vedie kľukatými chodníčkami, romantickými lúčkami, okolo ukrytých skalných brál a navyše poskytuje viacero…
Pozvánka: Cez víkend sa bude konať 17. ročník festivalu Vysoké hory Nitra
Pre priaznivcov hôr, prírody a cestovania pripravuje organizátor festivalu, Nitriansky horský spolok, prehliadku filmov a prezentácií od viacerých osobností, horolezcov, cestovateľov a filmárov. Podujatie sa bude konať v sobotu 23. novembra od 9:00 na Mestskom úrade v Nitre.…
Ferrata: NP Gesäuse: víkend v okolí Ennstaler-Hütte
Je polovica októbra 2022 a partia šiestich kamarátok mieri opäť do Álp. Čaká nás víkend v čisto ženskej zostave. Ideme do môjho obľúbeného Národného parku Gesäuse na severe Štajerska, vo Východných…
Túra: Červená krajina Dobrolínskych skál a Oselného vrchu neďaleko Partizánskeho
Pohorie Tribeč na západnom Slovensku je známe rozsiahlymi dubovými lesmi a početnými tzv. kremencovými hôrkami. Sú to zaujímavé skalné bralá situované na rôznych miestach pohoria. K najkrajším patria skaliská na Oselnom vrchu, ležiace na zelenej okružnej trase v najseverovýchodnejšom cípe hôr…
Túra: Vander juhozápadom Štiavnických vrchov I. - Čajkovské bralie, Slovenská brána a Plešovica
Juhozápadná časť Štiavnických vrchov je oproti centrálnej časti pohoria turistami omnoho menej navštevovaná. Tunajšiu pomerne riedku sieť značkovaných trás dopĺňajú viaceré náučné chodníky. Privedú návštevníka na málo známe, ale zaujímavé miesta, alebo mu priblížia bohatú históriu…
Útulňa: Koliba na Pavláškovej skalke
Jednoduchý drevený zrub stojí pri Pavláškovej skalke vedľa červenej medzinárodnej značke EB (Eisenach - Budapešť). Vie poskytnúť úkryt v prípade nepriaznivého počasia alebo možnosť na prespanie pri viacdňovom putovaní. Je pri nej hojdačka a miesto pre opekanie, z čistinky pri nej je krásny…
Basecamp: Okolím bývalej železnej opony a zaujímavé túry na hraniciach
Vďaka 17. novembru 1989 a neskôr vďaka Schengenu sa turistom otvorili nové možnosti. V tomto článku sa pozrieme na miesta, kam by sa našinec predtým len tak ľahko nedostal. Obzrieme si Devín z rakúskej strany a národný park Donau Auen, pešo či na bicykli sa prejdeme priamo po miestach bývalej…
Výstup na Džebel Toubkal - 4.167 m nm
Karl Marx- Hof, čiže Červená Viedeň
Hradisko Tlstá hora, maličkosti z Malých Karpát
Nové dokumenty odhaľujú tajomstvá Biblie a Nového zákona
Tajomné Alžírsko s Dobrodruhom
KTO BOLI ČIERNI FARAÓNI V EGYPTE?
Zimný Island a polárna žiara s Dobrodruhom
Silvester v meste zábavy: Ako si užiť Amsterdam na jedno sústo?
Divoká Krása Albánska: Tajomstvá Albánskych Álp a Tyrkysových jazier
Advent na pláži: Prečo je predvianočná Barcelona zážitok z iného sveta
Atom muzeum Javor 51 v Brdoch | najutajovanejšie miesto v bývalom ČSSR
Viťo Chrappa režíruje Via Slovakia, film o nádhernej prírode Slovenska
Do kín prichádza VIA SLOVAKIA – neobyčajná cesta okolo Slovenska
Na ceste do histórie: Múzeum na demarkačnej línii v Rokycanoch
Poď na zimnú lyžovačku do Gruzínska
Pokus o prechod Via Dinarica alebo 7 ran egyptských (III. časť)
865 km pešo cez Slovensko od najzápadnejšieho bodu po najvýchodnejší
6 najlepších miest na Slovensku, ktoré stojí za to navštíviť s deťmi
Slovensko je ideálnou destináciou na rodinný výlet, plnou malebných krajín, zaujímavých atrakcií a miest priateľských k deťom. Ak plánujete cestu s deťmi, prinášame vám šesť najlepších miest, ktoré si zaručene obľúbi celá rodina.
Rybárčenie v národných parkoch Slovenska: Kde a ako na to?
Slovensko ponúka bohaté možnosti pre rybárov, ktorí chcú spojiť svoj obľúbený koníček s krásou národných parkov. Rybárčenie v národných parkoch prináša jedinečný zážitok, no zároveň vyžaduje rešpektovanie pravidiel na ochranu ekosystémov. V tomto článku vám prinášame prehľad tých najlepších rybárskych lokalít v slovenských národných parkoch a zároveň upozorňujeme na dôležité pravidlá, ktoré by ste mali dodržať, aby bol váš zážitok nielen príjemný, ale aj ohľaduplný k prírode.
Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade
Staré cintoríny majú svoje čaro v podobe hrobov osobností, zaujímavej histórie, či svojho vzhľadu, čím lákajú nejedného turistu. Pre túto kategóriu návštevníkov by sme radi odporučili Starý židovský cintorín pri Oravskej priehrade.
Vojšín – významný kartografický vrchol v Pohronskom Inovci
Krajina kopaníc, štálov a lesov v oblasti Pohronského Inovca, severne od Novej Bane, skrýva pomerne neznámy vrchol s názvom Vojšín (818,9 m n. m.). Paradoxne v oblasti kartografie sa jedná o významný kopec. Je tomu tak z dôvodu, že je dôležitým triangulačným bodom. Málokto tuší, že tu v prvej polovici 18. storočia uskutočňoval svoje merania i polyhistor Samuel Mikovíni.
Veľký Inovec – najvyšší vrch Pohronského Inovca
Veľký Inovec (900,6 m n. m.) je najvyšším vrcholom tak trochu prehliadaného pohoria Pohronský Inovec. Nachádza sa medzi Zlatými Moravcami a Novou Baňou, odkiaľ sa naň dá dostať po turistických značkách a čiastočne tiež cyklotrasách. Vrcholom prechádza Rudná magistrála.
Rozhľadňa na Drieňovej - ľahko dostupná rozhľadňa nad Jedľovými Kostoľanmi
Ak ste typ, ktorý vyhľadáva ľahko dostupné, no prírodne atraktívne ciele trebárs na fotenie, odporúčame vybrať sa na rozhľadňu na Drieňovej. V podstate dosť nenápadný vrch Drieňová (551 m n. m.) sa nachádza na okraji pohoria Tribeč nad Jedľovými Kostoľanmi.
Rio de Klin – socha Krista na hornej Orave
Socha Ježiša Krista z mesta Rio de Janeiro má svoju dvojičku (presnejšie tretiu kópiu, ďalšia je v Lisabone) v podobe Rio de Klin. Tá sa celkom prekvapivo nachádza na severnom Slovensku, presnejšie neďaleko Námestova nad dedinkou Klin.
Pilsko – osamelá hora na krajnom severe Slovenska
Pilsko (1557 m n. m.) je osamelý vrchol v Oravských Beskydách v slovensko-poľskom pohraničí nad obcami Oravské Veselé, Mútne a Oravská Polhora, z ktorých naň vedú turistické značené trasy. Tento vrch sa vyznačuje odľahlosťou, peknou prírodou a výbornými kruhovými výhľadmi na Oravu a Poľsko.
Náročným hrebeňom Baraniarok na Chatu pod Chlebom v Malej Fatre
Krivánska Malá Fatra je veľmi populárnym pohorím, kde sú známe skôr jednotlivé vrcholy ako Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň, alebo Chleb, prípadne tiesňavy ako Jánošíkove diery, či túra po hlavnom hrebeni. Rozhodli sme sa preto preskúmať menej navštevovanú časť v podobe bočného hrebeňa vedúceho cez vrchol Baraniarky a Kraviarske.
Kostolík sv. Kozmu a Damiána nad obcou Sedliacka Dubová
Horná Orava ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré sú pre bežného turistu azda celkom neznáme. Návštevu viacerých z nich viete spojiť do jednodňového výletu a spraviť si tak zaujímavý program. Jednou z takých atraktivít je i veľmi idylická ruina Kostola sv. Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej.
Turistická chata na Veľkom Inovci
Veľký Inovec (900,6 m n. m.) je najvyšším vrchom pohoria Pohronský Inovec. Práve zopár výškových metrov pod ním, presnejšie vo výške 850 m n. m., sa nachádza Chata na Veľkom Inovci. Klasická turistická chata otvorená počas víkendov a sviatkov má svoje osobité čaro.
Starý huncokársky cintorín nad Modrou
Huncokársky cintorín sa nachádza v lesoch Malých Karpát severozápadne od Zochovej chaty nad Modrou. Predstavuje cieľ v dobre dostupnej lokalite, kam sa pohodlne dostanete autom alebo verejnou autobusovou dopravou. Ak máte radi horskú cyklistiku, môžete sa sem vybrať i týmto spôsobom. Zo Zochovej chaty je cintorín prístupný po lesnej turistickeje ceste, alebo po asfaltke. Ide o menšiu prechádzku vhodnú pre všetkých, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. A kto to boli vlastne Huncokári? To sa dozviete ďalej v článku
Horehronie v blízkosti Brezna známe predovšetkým najvyššími kopcami Nízkych Tatier. Tie však nemusia byť ideálnou voľbou každý tip návštevníka. Aj preto by sme radi prezentovali ďalšiu možnosť ako stráviť voľný čas v tunajších horách. Konkrétne ide o Horehronské cyklodreziny, ktoré sú obzvlášť vhodnou zábavkou pre rodiny s deťmi. Myslíme si však, že zabavia takmer každého, kto má rád aktívny oddych. Obzvlášť ak je horúce leto a potrebujete nájsť program, kde sa pred slnkom skryjete.
Františkova huta – mysteriózne ruiny starej továrne na Orave
Technická pamiatka Františkova huta patrí k najzaujímavejším atraktivitám hornej Oravy. Jej autorom je anglický technik Newbuild. Bola postavená za účlom spracovania rudy z okolitých baní na železo, ktoré založili v roku 1803. Neskôr v roku 1864 však pre nedostatočnú kvalitu produkovaného železa, ako i pád poddanstva, výrobu v hute zastavili.
Benát - vrchol a vyhliadka v Pohronskom Inovci
Benát (702 m n. m.) je vrcholom v menej navštevovanom pohorí Pohronský Inovec. Nachádza sa nad ocbou Žitavany pri Zlatých Moravciach. Tesne pod vrcholom možno nájsť výbornú vyhliadku vo výške 692 m n. m. Benát je situovaný na vrchnom okraj andezitového lomu Kamenné vráta, pričom aj vrch samotný je tvorený veľmi zaujímavými andezitovými útvarmi a vežami. Sú naozaj fotogenické. Vyhliadka na Benáte poskytuje perfektné polkruhové výhľady na západ od Pohronského Inovca.
Autocamping Jami – základňa pre výlety na Orave
Autocamping Jami je menší kemp pri Námestove. Nachádza sa na severozápadnom brehu Oravskej priehrady priamo pri vode. Je to kemp komornejšieho tipu s menšou kapacitou, čo môže vyhovovať skôr fanúšikom pokojného táborenia.
Chystáte sa na výlet do hôr? Toto budete potrebovať
Výlet do hôr môže byť úžasným zážitkom, ale je dôležité byť naň dobre pripravený. Od správneho oblečenia až po základné vybavenie – všetko zohráva svoju rolu pri tom, ako si užijete svoj deň. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste si nemali zabudnúť vziať so sebou.
10 tipov, ako na lepší spánok na cestách
Dovolenka predstavuje veľa zábavy a vzrušenia z nových zážitkov. V novom prostredí však môže byť zložitejšie zaspávať a dopriať si dostatok kvalitného spánku. Aby ste sa aj na cestách prebúdzali každé ráno svieži, hodí sa dodržiavať pár jednoduchých tipov.
Prechod časťou Prielomu Hornádu s návratom na Podlesok cez Kláštorisko
Prielom Hornádu je riečny kaňon vytvorený v severnej časti Slovenského raja. Tento kaňon je ohraničený ústím potoka Veľká Biela voda neďaleko Podleska a Čingovom. Jeho celková dĺžka je zhruba 12 km, no ak by ste sa chceli prejsť i kratšou dolinou smerom na Smižany, kde ďalej pokračuje Hornád zaujímavým prírodným prostredím, počítajte so zhruba 14 kilometrami.
Starý mestský cintorín v Brezne
Pomerne zaujímavou a dovolíme si tvrdiť, že i málo známou horehronskou lokalitou je starý mestský cintorín v Brezne. Nachádza sa na vyvýšenom mieste v severnej časti mesta. Vďaka tomu ponúka veľmi dobrý výhľad na celé Brezno i jeho okolie. Okrem toho ponúka naozaj pútavú prehliadku historických hrobov. Niektoré z nich by sa dali označiť ako vskutku jedinečné architektonické pamiatky.
Kaštieľ v Malackách – tip na výlet cez víkend
Kaštieľ v Malackách nájdete na východnom okraji uvedeného mesta. Hoci je veľmi výraznou stavbou, budete ho musieť trochu viac hľadať, keďže je obkolesený prekrásnym Zámockým parkom plným mohutných stromov. Park spolu s kaštieľom netvoria len významnú historickú hodnotu, no poskytujú skvelý priestor pre verejnosť na príjemný relax.
Kremnická kalvária sa nachádza na západnom okraji tohto príjemného mestečka presláveného bohatou banskou históriou. Nájdete ju na úpätí vrchu Šturc. Trasa po jednotlivých zastaveniach tejto kalvárie je orientačne nenáročná a stúpa po miernych serpentínach.
Opustené bane a banské haldy v Ľubietovej
Pomerne rozsiahlu oblasť, plnú starých banských diel je možné obdivovať i takmer presne uprostred Slovenska – v Ľubietovej. Presnejšie ide o najzápadnejšiu časť Slovenského Rudohoria – Veporské vrchy. Ľubietová sa v Európe preslávila ako mimoriadne bohaté nálezisko medi. O dlhoročnej ťažbe na tomto miesta dodnes svedčia obrovité haldy vyťaženej hlušiny.
Tip na výlet – prameň Sama Chalupku
Prameň Sama Chalupku sa nachádza na strednom Slovensku medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou oblasťou Krpáčovo. Radi by sme tento cieľ, resp. príjemnú zastávku na túre trochu predstavili. Tento prameň je totiž výborným cieľom na ľahkú pešiu túru, alebo cyklovýlet v pokojnom prostredí a krásnej prírode v podhorí Nízkych Tatier.
Nemecký vojenský cintorín Važec
Nemecký vojenský cintorín pri obci Važec je pietne miesto situované pod Tatrami v smere na Tatranskú Štrbu. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste takmer presne uprostred medzi uvedenými obcami, čo z neho robí veľmi rýchlo dostupnú atraktivitu.
Autocamping Podlesok – jedna z brán do Slovenského raja
Autocamping Podlesok sa nachádza na severozápadnom okraji Slovenského raja. Je to významný kemp tvoriaci vstupnú bránu do magického sveta roklín uvedeného národného parku. Otvorený je celoročne, pričom poskytuje množstvo miesta pre karavany i na stanovanie.
Autocamping Správy PIENAPu - Červený Kláštor
Autocamping Správy PIENAPu je kemping jednoduchého, klasického typu situovaný na severovýchode Slovenska v Pieninskom národnom parku. Nachádza sa v tesnej blízkosti horskej rieky Dunajec priamo pod nádherným skalnatým vrchom Tri Koruny.
Osnica – vrchol v Malej Fatre s neopozeranými výhľadmi
Osnica (1363 m n. m.) je menej výrazný vrchol na severovýchode Krivánskej Malej Fatry, ktorý vyčnieva predovšetkým krásnymi výhľadmi na Veľký Rozsutec a Stoh. Výstup sem vedie zo Štefanovej, Párnice, Lučivnej, alebo odbočením z hlavného hrebeňa Malej Fatry.
5 tipov na ľahké túry s deťmi vo Vysokých Tatrách
Každoročne privítajú nespočetné množstvo turistov, medzi ktorými nechýbajú ani rodiny s najmenšími deťmi. Celosvetovo najmenšie veľhory a zároveň jedna z najkrajších prírodných lokalít Slovenska, Vysoké Tatry, ponúkajú viacero možností turistického vyžitia. V nasledujúcich riadkoch si posvietime na turistické trasy a chodníčky, ktoré pohodlne absolvujete aj s deťmi.
Vodná nádrž Krpáčovo sa nachádza zasadená v idylickom horskom prostredí na južnej strane Nízkych Tatier severne od obcí Horná a Dolná Lehota. Ide o kedysi populárnu rekreačnú oblasť, najmä z pohľadu lyžovania. Často však bývala vyhľadávanou i počas leta na kúpanie. V súčasnosti tu nájdete viacero chát, ktoré sú stále využívané.
Slemä – vrchol v Nízkych Tatrách a miesto leteckej tragédie
Slemä 1514 (m n. m.) je vrchol situovaný na severnej strane Nízkych Tatier nad obcou Liptovská Porúbka. V uvedenom pohorí patrí k tým menej navštevovaným. Pritom ponúka prekrásnu prírodu a zaujímavosť v podobe zvyškov zostreleného transportného lietadla z obdobia SNP. Výstup na Slemä je možný z viacerých smerov a ponúka krásnu, ale kondične náročnú túru.
Prielom Dunajca sa nachádza v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska pri obci Červený Kláštor. Rieka Dunajec sa zarezáva medzi strminy hôr týčiacimi sa do výšin na jeho pravom a ľavom brehu.
Bazilika sv. Benedikta a benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku
Bazilika svätého Benedikta a benediktínskehy kláštor v Hronskom Beňadiku z 11. storočia sa nachádzajú v strednej časti Slovenska v okrese Žarnovica v mieste známom ako tzv. Slovenská brána.
Okosená – vrchol na nízkotatranskom podhorí pre objaviteľov divočiny
Okosená (831 m n. m.) je vrchol v Horehronskom podolí na južnom predhorí Nízkych Tatier. Nachádza sa severne od obcí Dolná a Horná Lehota. Z niektorých strán ani veľmi nevyzerá ako kopec, skôr ako svah v lese. Výraznejšie pôsobí pri pohľade z lúk nad spomínanými obcami. V skutočnosti ide o zalesnený vrch, ktorý je turisticky zaujímavý najmä krásnou prírodou. Je to niečo pre milovníkov osamelých potuliek lesmi.
Králická tiesňava a Králický vodopád – osviežujúca prechádzka
Králická tiesňava – prírodná pamiatka, je menší kaňon ležiaci neďaleko Banskej Bystrici, presnejšie pri obci Králiky. Záveru tiesňavy dominuje pôsobivý Králický vodopád. Táto tiesňava je ľahko dostupná a svojou minimálnou náročnosťou sa hodí na prechádzku pre rodiny s deťmi.
Chodník Sama Chalupku – tip na túru s deťmi nad Hornou Lehotou
Chodník Sama Chalupku predstavuje veľmi príjemnú minitúru na juhu Nízkych Tatier v oblasti obce Horná Lehota. Chodník vedie priamo z obce prekrásnymi lúkami a pasienkami pomedzi bujné lesné porasty smerom do rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Krpáčovo. Chodník Sama Chalupku môžete absolvovať i na horskom bicykli.
Chata pod Hrbom (1068 m n. m.) je situovaná na zaujímavom mieste na strednom Slovensku. Nachádza sa totiž takmer presne v geografickom strede Slovenska, ktorý predstavuje vrchol Hrb v horách Poľany. Ten vidno priamo nad chatou.
Hradisko Hrádok – Kelti na Horehroní
Bývalé keltské hradisko na kopci Hrádok 834 (m n. m.) nájdete na podhorí Nízkych Tatier medzi obcou Horná Lehota a rekreačnou lokalitou Krpáčovo. Je to vďačný cieľ na ľahkú, rodinnú turistiku v pokojnej oblasti. Je to tiež niečo pre ľudí, ktorí sa radi potulujú po zapadnutých kútoch. Zalesnený vrch hrádok je totiž charakteristický krásnou prírodou. Tá je tu zhmotnená predovšetkým vo forme hlbokého lesa.
Autocamping Tatranská Štrba sa nachádza v západnej časti Vysokých Tatier neďaleko od tatranskej osady Štrbského Pleso. Ide o príjemný kemping, kde nájdete ubytovanie v jednoduchších i luxusnejších chatkách a samozrejme vo vlastnom stane, ktorý si tu môžete rozložiť v peknom horskom prostredí.
Náučný chodník Medveďou cestičkou – antimónové bane na Krpáčove
Zvyšky antimónových baní sa nachádzajú na južnej strane Nízkych Tatier, severne od vodnej nádrže Krpáčovo. Je to niečo pre obdivovateľov opustených banských diel a technických pamiatok. Hoci sa z baní zachovalo len minimum, dá sa tu podniknúť takmer 10 km dlhá prechádzka, ktorú vylepšilo vybudovanie náučného chodníka s názvom Medvedia cestička. Dozviete sa tak viacero informácií o tunajších baniach, prírode, ale aj histórii v podobe SNP.
Pútnické miesto Litmanová na Hore Zvir
Litmanová je známe pútnické miesto, nachádzajúce sa v v blízkosti rovnomennej obce na severovýchode Slovenska neďaleko Starej Ľubovne. Púte sa konajú na Hore Zvir, ktorá je od uvedenej dediny vzdialená asi 3,5 km, pričom je potrebné vystúpiť do výšky 820 m n. m.
Červený kláštor – národná kultúrna pamiatka
Objekt Červeného kláštora sa nachádza v rovnomennej obci v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska v tesnej blízkosti poľských hraníc. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je právom turisticky veľmi atraktívna. História tohto kartuziánskeho kláštora siaha až do začiatku 14. storočia.
Harmanecká jaskyňa – čerešnička medzi slovenským jaskyňami
Harmanecká jaskyňa je nádhernou vápencovou jaskyňou nachádzajúcou sa na strednom Slovensku. Presnejšie v Harmaneckej doline, približne 1 km od Dolného Harmanca v smere na Turčianske Teplice.
Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) - Vysoké Tatry
Chata pri Zelenom plese, ktorá je známa aj pod názvom „Brnčalka“ podľa horolezeckého inštruktora Alberta Brnčala bola vybudovaná v nadmorskej výške 1551 m v Doline Zeleného plesa na brehu jazera s rovnakým názvom. Tento objekt patrí k veľmi populárnym tatranským chatám s dlhou históriou. Patrí k najobľúbenejším cieľom tatranských túr. Chata je otvorená celoročne a má stály personál.
Pezinská Baba - horský priechod v Malých Karpatoch s lyžiarskym strediskom
Na pohľad vcelku obyčajné horské sedlo Pezinská Baba vo výške 527m, sústreďuje viaceré dôležité body. V prvom rade ide o dôležitý horský priechod - prepojenie južnej a severnej strany Malých Karpát. Taktiež je to, síce malé, no veľmi populárne lyžiarske stredisko na západnom Slovensku.
Oravská priehrada – najväčšia vodná nádrž Slovenska
Oravská priehrada sa nachádza na severe Slovenska v blízkosti miest Námestovo, Tvrdošín a Trstená. Rozlohou až 35 km2 a objemom 375,5 mil. m3 je najväčšou priehradou Slovenska. Obrovská vodná plocha, ktorá vznikla na sútoku riek Biela a Čierna Orava, je zároveň ideálnym miestom na trávenie voľného času. Okrem klasických vodných radovánok, ako je kúpanie, windsurfing, člnkovanie si tu užijete aj rybárčenie a pekné táborenie pri vode v tunjaších kempoch.
Trojhraničné body Slovenska (trojmedzia)
Ak ste fanúšikmi geografie a bavia vás netradičné miesta, čo takto navštíviť všetky trojhraničné body na Slovensku? Jedná sa o takzvané trojštátia, alebo trojmedzia, kde ste v podstate naraz v troch štátoch súčasne. Samozrejme, nie vždy je to možné, najmä ak sa trojhraničný bod nachádza uprostred rieky.
Slovenský raj - tipy na výlet a zaujímavosti
V tomto článku by sme radi poskytli prehľad miest, ktoré sme mali možnosť v Slovenskom raji navštíviť a ktoré nás zaujali. Slovenský raj má čo ponúknuť a cieľov na túru je tu neúrekom. Všeobecne možno povedať, že ide charakterovo o veľmi jedinečnú oblasť. Turistika na tomto mieste má svoje špecifiká a špeciálne pravidlá.
Kysuce sú región na severozápadnom Slovensku, v Žilinskom kraji. Neformálne sa delia na podcelky Horné, Stredné a Dolné Kysuce. V tomto článku sa zameriame na Horné Kysuce, ktoré sa vyznačujú množstvom turistických atrakcií, ale tiež aj prírodných a kultúrnych pamiatok. Za poslednú dobu ich tu pribudlo veľké množstvo. Predstavíme si tu vybrané objekty, ktoré sú prístupné aj hromadnou dopravou a o ktorých sa viac informácií dozviete vo videách, ktorú sú tiež súčasťou článku.
5 tipov na turistiku pre rybárov
Ak hľadáte miesta, kde by ste mohli spojiť lásku k rybárčeniu s pohodovou turistikou, prinášame vám 5 tipov na jednoduché turistické trasy, ktoré sú ako stvorené pre rybárov.
Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
Hromové je už štvrtá lezecká oblasť v Mokrej doline nad Plaveckým Mikulášom. V článku nájdeš aj videoreport z lezenia jedinej trojdĺžkovej cesty v Malých Karpatoch.
Ten, kto stvoril Calanques, musel milovať lezenie
Na pobreží Calanques neďaleko miliónovej metropoly Marseille sme našli krásne viacdĺžkové cesty v jedinečnom prostredí. Podmienky na lezenie boli v októbri vynikajúce.
Skialpové lyžiarky Dynafit TLT X (Recenzia)
Ak uvažuješ o vstupe do segmentu ľahkých skialpových lyžiarok, Dynafit TLT X odporúčam ako nízkorizikovú voľbu s dobrým pomerom výkonu a ceny.
Jeseň v Algarve: Seven Hanging Valleys Trail
Na spoznávacom výlete v Portugalsku sme úplne náhodou natrafili na vyhlásenú vyhliadkovú trasu Seven Hanging Valleys Trail. Túra sa dá absolvovať aj v daždi, o čom sme sa presvedčili na vlastnej koži.
Cesta na útes Pedra Longa, pod ktorou sa oplatí vystáť rad
Sardínsky crème de la crème, kapitola Pedra Longa. Vápencový útes na východnom pobreží dosahuje výšku 128 metrov nad morom, pričom "nad morom" tu platí doslova a do písmena.
Prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku
Aktualizovaný prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku. Veľké komerčné haly aj malé bouldrovky, ale zásadne len verejné. Od západu na východ. Posledná aktualizácia: november 2024.
MTB okruh cez doliny Riofreddo a Saisera v Júlskych Alpách
Trasa s 1100 nastúpanými metrami je výživná, ale žiadny extrém. Časť však vedie po rozbitom kamenistom povrchu, kde sa výdaj energie znásobuje. Článok obsahuje aj videozáznam.
Cestovateľský festival Cestou necestou prichádza na jeseň do 25 miest Slovenska
Milovníci cestovania a objavovania nepoznaného sa môžu tešiť na ďalší ročník podujatí Cestou necestou, ktoré sa začali 21. októbra a potrvajú až do 16. decembra, od Bratislavy po Košice.
Ohňová zem a najjužnejší trek sveta na ostrove Navarino
Čílsky ostrov Navarino je miestom najjužnejšieho treku na svete - Dientes de Navarino. Najkratší prístup je z argentínskeho mesta Ushuaia, ktoré má aj letisko. No dostať sa cez 50-kilometrový prieliv z jedného ostrova na druhý nie je úplne jednoduché.
Lezenie na Malte: nezabudnuteľné jaskyne a šampanské steny
Optimálne podmienky na lezenie sú na Malte od začiatku októbra do decembra a potom od marca do mája. My sme si síce vybrali aprílový termín, no pokojne by som si na Maltu zaletel znova aj teraz na jeseň.
Superdiagonálou cez stenu Kampermaueru
Megakrátky nástup v kombinácii s pomerne dlhými tristo lezeckými metrami robia túto lokalitu aj cestu viac ako atraktívnou. Dostala aj mňa, a to už dvakrát.
Dobrodružný chodník Bepi della Schiava
Atraktívna turistická trasa v Karnských Alpách vedie po vojenských chodníkoch z čias prvej svetovej vojny. Hoci obsahuje niekoľko exponovaných traverzov zaistených oceľovým lanom, nie je to ferrata.