Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislava

Bratislavské
noviny

ÚVZ: Medzi pozitívnymi prípadmi na COVID-19 boli 1,5 % zaočkovaných prvou dávkou, takmer 0,5 % aj druhou
Od začiatku roka do konca júla ochorelo a bolo pozitívnych na nový koronavírus celkom 464.475 osôb. Z tohto počtu malo v anamnéze očkovanie celkom 9181 osôb, čiže 1,95 percenta. Uviedol to Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Kráľovskú minulosť Bratislavy pripomenú v auguste korunovačné dni
Slávnu kráľovskú minulosť Bratislavy pripomenú v auguste korunovačné dni. Konať sa budú v hlavnom meste od 13. do 15. augusta a pre návštevníkov aj domácich je pripravený korunovačný sprievod, rytiersky turnaj, prehliadky či koncert v Dóme sv. Martina.

Mestská polícia vyzýva protestujúcich, aby prišli vyjadriť svoj názor v pokoji
Mestská polícia Bratislava vyzýva ľudí, ktorí sa chcú zúčastniť vo štvrtok (5. 8.) protestov v hlavnom meste, aby svoj názor prišli vyjadriť v pokoji a zdržali sa aktivít, ktoré by strpčili život ľuďom v Bratislave. Pre demonštrácie mestská polícia (MsP) posilní výkon svojej služby.

Politici odmietajú vandalizmus na kultúrnych a sakrálnych pamiatkách
Politici odsudzujú devastáciu či vandalizmus na kultúrnych a sakrálnych pamiatkach a veria v skoré vyšetrenie prípadov v centre Bratislavy. Viacerí tak reagovali na posprejovanie budov, najmä kostolov v centre hlavného mesta.

Župa vyzýva: Nominujte osobnosti na ocenenia Bratislavského kraja
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) otvára možnosť navrhnúť výnimočné osobnosti na získanie ocenení za rok 2021. Nominácie môžu podať obyvatelia kraja, občianske združenia či iné organizácie so sídlom v Bratislavskom kraji. Uzávierka návrhov na kandidátov je 20. septembra.

VIZUALIZÁCIE: Ako budú vyzerať lávky ponad Chorvátske rameno? Pozrite si víťazné návrhy
Z architektonickej súťaže Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) vzišli víťazné návrhy pre štyri lávky, ktoré povedú ponad Chorvátske rameno v Petržalky

Polícia sa naďalej zaoberá možnými trestnoprávnymi dôsledkami počas zhromaždení
Polícia sa aj naďalej zaoberá objasňovaním okolností a možnými trestnoprávnymi dôsledkami voči osobám v súvislosti so štvrtkovými a piatkovými (29. a 30. 7.) protestami v hlavnom meste.

Bratislavskú dopravu možno obmedzia protesty, ružové bicykle budú dva dni k dispozícii zdarma
Vo štvrtok a v piatok je v Bratislave ohlásených niekoľko protestov, pričom snahou protestujúcich má byť aj snaha o paralyzovanie dopravy a to aj automobilmi. Prevádzkovateľ zdieľaných bicyklov Rekolá (bicykle spoznáte podľa ružovej farby) na situáciu reaguje tým, že svoje bicykle poskytne vo štvrtok a v piatok zdarma. Musíte si však stiahnuť aplikáciu.

DPB sa pre protesty pripravuje na odklon minimálne 11 MHD liniek. Ktoré to budú?
Dopravný podnik Bratislava sa pre avizované štvrtkové (5. 8.) protesty v hlavnom meste pripravuje na odklon minimálne 11 autobusových a trolejbusových liniek MHD. Tie budú v prípade zablokovaných ulíc a križovatiek premávať po obchádzkových trasách. Povedal to hovorca DPB Martin Chlebovec.

FOTO: Naše skúsenosti: Boli sme venčiť "útulkáča" zo Slobody zvierat
Prázdniny sa prehupli do ich druhej polovice a ak vám dochádzajú nápady, aký program prichystáte deťom a zároveň pomôžete dobrej veci, zoberte ich venčiť psa, ktorý žije v útulku. V bratislavskej Slobode zvierat je veľa psíkov, ktoré sú vďačné za každú prechádzku a pohladenie.

Vallo reaguje na blokáciu mesta: Bratislavčania si nezaslúžia hanlivé pokriky, pľuvance a paralyzované mesto
Na avizované protesty proti pandemickým opatreniam a následnou blokáciou dopravy v hlavnom meste zareagoval aj primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti, ktorý Bratislavu považuje za otvorené a tolerantné mesto. Podľa jeho slov si ľudia v Bratislave zaslúžia za zodpovedné správanie rešpekt a nie paralýzu mesta. Informoval o tom primátor Vallo na sociálnej sieti.

FOTO: Petržalka sa vám bude v sobotu meniť doslova pred očami - uvidíte aj to, čo tam už dávno nie je!
Na parkovisku pred obchodným domom TPD na Farského ulici č. 26 sa v sobotu 7. augusta 2021 večer uskutoční nevšedný happening s názvom Petržalské premeny. Na veľkej obrazovke so 7 metrovou uhlopriečkou sa budú premietať vzácne fotografie z dávnej i novšej histórie tejto mestskej časti, o ktoré sa postarali administrátori FB stránky Bratislava a jej premeny.

Na vstup do Rakúska nebude od 15. augusta stačiť len prvá dávka vakcíny
Na vstup do Rakúska už nebude stačiť zaočkovanie prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Preukázať sa bude treba potvrdením o zaočkovaní oboma dávkami. Zmena platí od 15. augusta. Výnimku budú mať osoby, ktoré ochorenie prekonali. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) o tom informovalo na webovej stránke.

Chystá sa opäť blokáda Bratislavy: Kotleba plánuje zvážať ľudí z celého Slovenska
Bratislavu tento štvrtok a zrejme aj v piatok opäť čaká protest ľudí proti pandemickým opatreniam a zvýhodňovaniu očkovaných. Protesty v Bratislave majú tentoraz podľa Mariana Kotlebu trvať dva dni a majú byť na viacerých dopravných uzloch. Polícia zatiaľ odkazuje, že zasiahne, ak by prišlo „k narušeniu verejného poriadku“.

VIDEO: Vodič nákladného auta na Patrónke takto blokoval osobné auto - ako zareagoval jeho zamestnávateľ?
Vo facebookovej skupine HAKA (Hľadá sa auto krádeže automobilov) sa dnes objavilo video, ktoré okolo deviatej ráno nakrútila mobilom priateľka vodiča osobného auta. Vidno na ňom nákladné auto, ktorého vodič bráni svojou jazdou a prechádzaním z jedného pruhu do druhého, aby ho osobné auto predbehlo . Aký konflikt sa medzi šoférmi ešte predtým odohral?

Na NFŠ v Bratislave budú očkovať aj vo štvrtok, v sobotu poslednýkrát
Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave budú očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj vo štvrtok (5. 8.) vakcínou Janssen od Johnson & Johnson. Vakcinovať budú dospelých aj bez SMS pozvánky. Vyplýva to z rozpisu očkovacích dní na NFŠ.

Pribudlo 104 pozitívnych prípadov, počet ľudí v nemocniciach sa zvýšil o jedného
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 94 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 10 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 6 918 RT-PCR vyšetrení a 4 689 antigénnych testov.

Csabu D. odsúdili na 32 mesiacov podmienečne s odkladom na päť rokov
Sudca Okresného súdu (OS) Bratislava III Juraj Kapinaj odsúdil svedka v policajných kauzách Csabu D. na podmienečný trest odňatia slobody vo výške 32 mesiacov. Podmienečný trest je podľa schválenej dohody vo výmere piatich rokov.

Zvýšený cholesterol sa netýka len starších ľudí
Napriek tomu, že vysoký cholesterol nebolí, môže spôsobiť nemalé komplikácie. Ľudia pritom podľa lekára často nevedia, čo ho obsahuje veľa.

Vandalizmus: Niektoré bratislavské kostoly a budovy postriekali heslami LGBT
Nasprejovaný nápis "God is trans", "Queer Power", teda Boh je trans, Queer sila (queer je spoločné označenie pre neheterosexuálov) a iné heslá od utorňajšieho rána "zdobia" niektoré kostoly a budovy v centre Bratislavy. Zatiaľ nevieme, kto za týmto vandalizmom stojí, ale odsúdili ho aj kresťania z radov LGBT komunity či politici obhajujúci jej práva.

Výber nového regionálneho dopravcu v BSK nie je stále uzatvorený - kedy sa končí doterajšiemu zmluva?
Výber nového autobusového regionálneho dopravcu v Bratislavskom kraji stále nie je uzatvorený. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ešte nepodpísal desaťročnú zmluvu s novým regionálnym autobusovým dopravcom.

Architekti navrhli, ako prepojiť Chorvátske rameno novými lávkami - kde ich chcú umiestniť?
Štyri plánované lávky pre chodcov a cyklistov ponad Chorvátske rameno v bratislavskej Petržalke majú víťazné architektonické návrhy. Najlepšie riešenia na prvé tri lávky priniesli brnianski architekti z M2AU + AXXI. Víťazom návrhu na štvrtú lávku sú architekti zo slovenského ateliéru Doxa. TASR o tom informovali z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Polícia vo veci úniku kyseliny na diaľničnom odpočívadle vedie trestné stíhanie
Polícia začala vo veci utorkového úniku kyseliny chlorovodíkovej z rakúskej cisterny na diaľničnom odpočívadle D1 Zeleneč v smere do Bratislavy trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu porušovania ochrany vôd a ovzdušia.

Už vieme, kto "obsadí" roh Grösslingovej a Klemensovej, kde dlhé roky fungovalo známe bistro
Bistro a kaviareň Kubista na rohu Grösslingovej a Klemensovej ulice len nedávno ohlásilo ukončenie pôsobenia na bratislavskej gastro scéne, dôvodom bol neúspešný boj s nájmom. V týchto priestoroch však pravdepodobne zostane zachovaná kultúra mestského bistra.

Potvrdené: Pri výmene piesku v Petržalke bol podľa OÚ porušený zákon o odpadoch!
Pri výmene piesku z pieskovísk materských škôl v bratislavskej Petržalke, ktorý následne mestská časť použila na pieskovanie lúk, bol porušený zákon o odpadoch. Konštatuje to Okresný úrad (OÚ) Bratislava. Začal preto konanie o správnom delikte. Uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra, pod ktoré okresné úrady spadajú.

Smrť na Slnečných jazerách: Z vody vytiahli bezvládne telo tínedžera
S letom a prázdninami sú, bohužiaľ, neraz spojené aj tragédie. K jednej z nich dnes došlo na Slnečných jazerách v Senci.

Lekári z NÚDCH varujú pred letnými úrazmi - najčastejšie sa deťom stanú pri páde z kolobežiek a skákaní do vody!
V chirurgických ambulanciách oddelenia urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave lekári denne ošetria zhruba 80 až 100 detí s úrazom. Počas leta sa úrazy detí stávajú často. Veľký počet úrazov sa v lete spája s kolobežkami či skokmi do vody, keď deti nevidia dno. Pripomenul to NÚDCH na sociálnej sieti.

Mesto plánuje zmodernizovať trolejbusové trate v Ružinove - ktoré prídu na rad ako prvé?
V bratislavskom Ružinove plánuje hlavné mesto zmodernizovať trolejbusové trate v úsekoch Miletičova-Jelačičova-Žellova a Záhradnícka-Karadžičova. Obnovou a doplnením opotrebovaných častí infraštruktúry chce samospráva znížiť nároky na údržbu, zvýšiť bezpečnosť, plynulosť a kvalitu trolejbusovej dopravy v týchto lokalitách.

Petržalka organizuje druhé kolo zápisu do piatich MŠ - ešte stále zostáva 640 detí bez škôlok!
Petržalka organizuje druhé kolo zápisu do piatich svojich materských škôl (MŠ). Ide o tie škôlky, v ktorých má od jesene pribudnúť niekoľko nových tried. Týka sa to materských škôl na Lietavskej, Iľjušinovej a Bohrovej ulici a tiež na Turnianskej 6 a Turnianskej 10. Druhé kolo je určené pre tých rodičov detí, ktorí neuspeli v prvom kole.

Tragédie na železnici: Počas júla vyhaslo až osem ľudských životov
Železnice Slovenskej republiky evidujú v období od 6. júla do 2. augusta deväť zrážok vlaku s osobou, z toho osem smrteľných, a taktiež sedem zrážok vlaku s motorovým vozidlom. Informoval o tom Denis Dymo z odboru komunikácie a marketingu ŽSR.

Bitka žien v bratislavskom nákupnom centre: Fatima búchala hlavou súperky o dvere kaviarne
V nákupnom centre Central sa v pondelok skončilo kávičkovanie dvoch žien poriadnou bitkou, pri ktorej zasahovali aj policajti.

Zaujímavý príbeh robotníckych domov na Trenčianskej: Architekt dostal ťažkú úlohu, ktorú zvládol za 13 dní
V 30. rokoch 20. storočia bol v Bratislave nedostatok bývania pre rastúcu robotnícku triedu – tzv. sociálne bývanie. Najväčší dopyt bol po malometrážnych bytoch. Mladý architekt Emil Belluš v rekordnom čase 13 dní vypracoval návrh a základný projekt súboru obytných domov. Tie napokon v roku 1931 vznikli na Trenčianskej ulici a stoja dodnes...

B. Gröhling: Ostáva mesiac pred otvorením škôl na zlepšenie miery zaočkovania
Mesiac pred otvorením škôl je najvyššia zaočkovanosť na západnom Slovensku. Ani tam ale nie je dosiahnutá kolektívna imunita. Vyššia zaočkovanosť pomôže školám vyhnúť sa ohniskám nákazy a prerušeniu prezenčnej výučby. Minister školstva preto vyzýva rodičov, žiakov aj učiteľov, aby ešte v auguste využili očkovanie, ktoré je aktuálne dostupné aj bez registrácie.

Polícia: Na odpočívadle Zeleneč uniklo Rakúšanovi z cisterny asi 800 litrov kyseliny
Pre uniknutú kvapalinu z cisterny nákladného auta s rakúskym evidenčným číslom zasahujú pri diaľničnom odpočívadle D1 Zeleneč v smere na Bratislavu polícia, hasiči a inšpektori životného prostredia. Podľa odhadov uniklo zhruba 800 litrov kyseliny chlorovodíkovej, informovala krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

V Bratislave a okolí sa vodiči zdržia v kolónach
Na hlavných ťahoch do hlavného mesta je potrebné rátať so zdržaním. Kolóna a 20-minútové zdržanie je aj v úseku Čadca - Kysucké Nové Mesto - Žilina. Informuje o tom Zelená vlna RTVS a Stella centrum.

Karlova Ves poskytne rodičom prváčikov 30 eur na školské potreby
Mestská časť Bratislava-Karlova Ves začne od septembra poskytovať nový príspevok. Sumou 30 eur pomôže rodinám prvákov pri nákupe školskej tašky či písacích potrieb.

Spoznajte dokonale "Šutrovku": Petržalka prichádza s náučnými prechádzkami na Veľkom Draždiaku
Bratislavská Petržalka prichádza počas augusta s tematickými, náučnými prechádzkami okolo Veľkého Draždiaka. Vybrať sa na ne môžu záujemcovia každý štvrtok.

Na Seneckej ceste spustili semafor, tvoria sa dlhočizné kolóny
Spustenie semafora na Seneckej ceste I/69 na križovatke pri logistickom parku v blízkosti obce Ivanka pri Dunaji spôsobuje komplikácie v doprave. Upozorňujú na to obyvatelia a aktivisti z tunajších obcí. Problémy evidujú samosprávy i polícia, ktorá zvoláva na utorok (3. 8.) pracovné stretnutie.

FOTO: Zisťovali sme, čo sa stalo so stíhačkou z parku na Dunajskej ulici a objavili aj chlapca z fotografie...
V parku na Dunajskej ulici bolo v 20. storočí všeličo - v zime veľké klzisko a neskôr sa tu vybudovalo dopravné ihrisko, ktorého dominantou bola ozajstná vojenská stíhačka, okolo ktorej sa preháňali deti na bicykloch, kolobežkách a dokonca aj elektrických autíčkach. Zachytená bola aj na fotografii z roku 1976 spolu s chlapcom na bicykli, ktorého sa nám podarilo po 45 rokoch nájsť!

Motorkár skončil v nemocnici: Nevideli ste náhodou túto dopravnú nehodu?
Bratislavskí policajti pátrajú po ľuďoch, ktorí by im mohli pomôcť k objasneniu dopravnej nehody, ku ktorej došlo vo štvrtok 29.07.202 o 10:40 h na ceste II/502 v ľavotočivej zákrute pred Bratislavou v smere do Svätého Jura.

Keď si pozriete tieto byty a domy, pocítite túžbu presťahovať sa sem
Nie, nenachádzajú sa na opačnom konci zemegule. Lepšie bývať sa dá aj v Bratislave a blízkom okolí. Pozrite si aktuálne najkrajšie projekty, ktoré sú dostupné pre každého záujemcu.

Matovič: Na očkovaciu prémiu sa registrovalo 160.000 ľudí
Na očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus sa do pondelka do 15.00 h zaregistrovalo 160.000 ľudí. Informoval o tom podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič.

V sobotu budú očkovať na NFŠ poslednýkrát, presunú sa do terénu
Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave budú v sobotu (7. 8.) očkovať poslednýkrát.

V novom operačnom stredisku mestských policajtov bude unikátom aj informačný systém
Mestská polícia v Bratislave buduje v týchto dňoch svoje nové operačné stredisko. V súčasnosti má ešte každé veliteľstvo vlastné operačné stredisko, ale to sa má o chvíľu zmeniť.

Alkoholici: Viete, koľko sa ich v súčasnosti lieči zo závislosti?
Aj keď naďalej s problémom nadmerného pitia alkoholu najviac bojujú muži, rozdiely sa znižujú a ženy v pití dobiehajú mužov.

Bratislavské bábkové divadlo pripravuje pre deti novú inscenáciu Dlhý, Okatý a Bruchatý
V Bratislavskom bábkovom divadle vzniká nová bábková inscenácia pre deti, tentoraz na motívy rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký. Témou novej rozprávky na motívy diela Pavla Dobšinského bude priateľstvo a vzájomná pomoc.

V Bratislave je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných takmer 60 % obyvateľov
V Bratislave je prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 58 percent obyvateľov. Druhú dávku vakcíny dostalo už 54 percent Bratislavčanov. Informuje o tom hlavné mesto, odvoláva sa pritom na oficiálne údaje Inštitútu zdravotných analýz a Štatistického úradu SR k 30. júlu.

Pre milovníkov dobrého jedla a pitia: Street food festival zavíta aj do Dúbravky
Obľúbené kulinárske podujatie Street food festival, ktoré v minulosti poznali najmä Ružinovčania, sa po úspešnej júlovej premiére vo Vrakuni presúva do ďalšej mestskej časti Bratislavy. Z bohatej ponuky domácej a zahraničnej kuchyne, remeselného aj klasického piva, kvalitného vína aj nealko nápojov si budú môcť vyberať obyvatelia a návštevníci Dúbravky.

Lukáš z Topoľčian si cestu vlakom do Bratislavy krátil masturbáciou priamo pred ostatnými cestujúcimi!
V júli sa bratislavskí policajti aj na základe medializácie začali zaoberať prípadom protiprávneho konania, ku ktorému došlo vo vlaku smerujúcom z Topoľčian do Bratislavy. Muž počas jazdy vytiahol z nohavíc svoj pohlavný úd a začal na verejnosti, pred ostatnými cestujúcimi, ktorí sa v tom čase spolu s ním vo vozni nachádzali, masturbovať.

Za nedeľu pribudlo 16 nových prípadov koronavírusu, počet hospitalizácií sa nezmenil
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 10 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 1 205 RT-PCR vyšetrení a 3 536 antigénnych testov.

SME

Na Mlynských nivách má vyrásť ďalší polyfunkčný súbor
Projekt NIVI je pokračovaním výstavby v zóne Mlynské nivy vo východnej časti ulice Mlynské nivy.

Polícia začala pre posprejované budovy v Bratislave trestné stíhanie
Mestská časť Staré Mesto počínanie odsúdila.

Práce na zvyšných úsekoch D4 a R7 sú v podstate dokončené, potvrdil zhotoviteľ
Na prepojenie D1 s D4 si musia vodiči počkať niekoľko rokov,

V centre Bratislavy posprejovali nápismi kostoly aj kláštor
Prípadom sa už zaoberá polícia.

Na Slnečných jazerách sa utopil 15-ročný chlapec
Presné príčiny a okolnosti smrti budú známe až po pitve.

V Ružinove chce mesto zmodernizovať trolejbusové trate
Modernizácia by mala stáť 778-tisíc eur.

Dve ženy sa pobili v kaviarni, situáciu musela riešiť polícia
Jedna zo žien skončila v cele policajného zaistenia.

Naposledy v sobotu, najväčšie očkovacie centrum spustia až podľa potreby
V sobotu budú očkovať v priestoroch Národného futbalového štadióna poslednýkrát, presunú sa do terénu.

Na Seneckej ceste spustili semafor, vodiči sa sťažujú na kolóny
Spustenie semafora v blízkosti obce Ivanka pri Dunaji spôsobuje komplikácie.

V Bratislave zaočkovali prvou dávkou 58 percent obyvateľov
Druhú dávku vakcíny dostalo už 54 percent Bratislavčanov.

V Bratislave zasahovali proti komárom za týždeň viackrát ako počas celej minulej sezóny
Zásahmi sa podľa mesta podarilo zničiť miliardy lariev komárov.

Dopravný podnik v nedeľu posilní linku 144, dočasne stopne linky 25, 26 a 92
Zmeny v organizácii dopravy spôsobí Beh Baba-Kamzík a tiež celozávodná dovolenka vo Volkswagene.

Vo fontáne v Bratislave sa kúpal nahý muž
Vytiahli ho z nej až privolaní mestskí policajti.

Z mestského bazára si ľudia odniesli 4800 znova použiteľných vecí
Na druhé kolo bratislavského mestského bazára prišlo takmer 650 návštevníkov.

Bratislavský dopravný podnik ráta po protestoch nezaočkovaných tisícové škody
Antivaxeri prerušili premávku 11 autobusových a trolejbusových liniek.

Dopravný podnik doplní vozidlový park o ďalšie nízkopodlažné autobusy
V týchto dňoch vyhlasuje súťaže na nákup nových vozidiel dĺžky 12,2 metra.

Od minulého týždňa mesto zasahovalo na viac ako 200 hektároch liahnisk komárov
Najintenzívnejšie zásahy mesto vykonalo v Devínskej Novej Vsi, Devíne, Petržalke a Rusovciach.

V Bratislave chýbajú učitelia matematiky, informatiky i materských škôl
Staré Mesto očakáva, že sa trend oproti predošlým rokom nezmení.

Kino Lumiére si Lasicu pripomenie v jeho menej známych filmoch
Kino chystá spomienku na zosnulého herca, režiséra, scenáristu, textára a humoristu.

Blíži sa ďalší protest, polícia avizuje udržanie poriadku
Odporcovia očkovania vo štvrtok zablokovali dopravu v centre.

Polícia rozpustila protestné zhromaždenie v Bratislave, MHD je obnovená
Protestujúcich z ciest začali vytláčať ťažkoodenci.

Grassalkovichova záhrada bude dva dni zatvorená, dôvodom sú protesty nezaočkovaných
Ide o krok, ku ktorému mestská časť pristúpila na základe komunikácie s políciou.

Okolie hríbikovej fontány v Karlovej Vsi čaká rekonštrukcia
Predmetom rekonštrukcie budú spevnené plochy okolo fontány a výmena kamennej dlažby.

Zoo nesúhlasí s tým, že pokles tržieb spôsobilo zatvorenie DinoParku
DinoPark zatvorili 29. mája, po tom, ako ZOO vypovedala zmluvu s prevádzkovateľom atrakcie.

Antivaxeri zablokovali dopravu v centre Bratislavy, linky jazdia po zmenených trasách a s meškaním
Premávku zablokovalo protestné zhromaždenie na Hodžovom námestí.

V Petržalke otvorili najväčšiu pumptrackovú dráhu v strednej Európe
Po dokončení prestavby je k dispozícii takmer 600 metrov dráh rôznej obtiažnosti.

Unikátne fotografie ukazujú históriu Starej tržnice
Architekt a staviteľ sa inšpirovali parížskou Eiffelovou vežou

Královič: Pri protestoch ide vždy o primeranosť nasadených síl a prostriedkov
Polícii podľa neho chýbalo viac relevantných informácií.

Nepáčilo sa mu, koľko má platiť. Nespokojný zákazník napadol taxikára
Mal zaplatiť 17 eur.

Výstava v Múzeu dopravy pripomína leteckú katastrofu na Zlatých pieskoch
Najtragickejšia letecká nehoda v histórii Československa sa stala pred 45 rokmi.

Bratislavská vodárenská spoločnosť porušila zákon o verejnom obstarávaní
Úrad pre verejné obstarávanie uložil spoločnosti pokutu.

Pri vinohradoch opravia vozovku, chodník i nájazdy
Ukončenie prác je naplánované na 5. september.

Školské kuchyne v Starom Meste prejdú počas leta kompletnou rekonštrukciou
Rekonštrukcie sú súčasťou systematickej obnovy staromestských škôl a škôlok.

Železničiari vyhlásili súťaž na výstavbu terminálu osobnej prepravy
V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa vznikne terminál za 2,8 milióna eur.

V Bratislavskom kraji už odhalili 56 prípadov delta variantu
Viac než polovica z infikovaných sa vrátila zo zahraničia.

Viac mužov ako žien, priemerný vek zaočkovanej osoby je 45 rokov. Kraj mení očkovaciu stratégiu
Zamerať sa chce na dve skupiny obyvateľstva.

Bratislavu postihol rozsiahly výpadok elektrického prúdu
Príčiny poruchy nie sú známe.

V Bratislave sa aj pre nehody tvoria kolóny
Pred výjazdom Lamač sa zrazil kamión s autom.

Polícia obvinila účastníčku piatkového protestu antivaxerov
Policajti preveria aj ďalšie prípadné protiprávne konania.

Vypnuté semafory sa podpísali pod nehodu, pri ktorej sa ťažko sa zranila 18-ročná žena
Alkohol u vodiča vylúčili.

Aktuality magistrátu

Architekti navrhli ako prepojiť Chorvátske rameno kvalitnými lávkami pre chodcov a cyklistov
Architekti navrhli ako prepojiť Chorvátske rameno kvalitnými lávkami pre chodcov a cyklistov

Dopravný podnik Bratislava plánuje nakúpiť ďalšie nové autobusy
Dopravný podnik Bratislava plánuje nakúpiť ďalšie nové autobusy

Druhé kolo Mestského bazára našlo využitie pre 3,8 ton predmetov, ktoré by sa stali odpadom
Druhé kolo Mestského bazára našlo využitie pre 3,8 ton predmetov, ktoré by sa stali odpadom

Rozprávkové Kultúrne leto
Rozprávkové Kultúrne leto

Matiné koncerty v Sade Janka Kráľa
Matiné koncerty v Sade Janka Kráľa

Mesto pozná výsledok verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby petržalskej električky
Mesto pozná výsledok verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby petržalskej električky

Rekonštrukcia Michalskej veže je spustená
Rekonštrukcia Michalskej veže je spustená

V Sade Janka Kráľa sú otvorené novozrekonštruované verejné toalety
V Sade Janka Kráľa sú otvorené novozrekonštruované verejné toalety

Dobrovoľníci vyzbierali v chránených lužných lesoch Bratislavy 340 kg odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali v chránených lužných lesoch Bratislavy 340 kg odpadu

Mesto obnovuje činnosť organizácie pre potreby realizácie politiky mestského nájomného bývania
Mesto obnovuje činnosť organizácie pre potreby realizácie politiky mestského nájomného bývania

Bratislava vyhlasuje súťaž o ročné električenky pre zaočkovaných, chce rýchlejšie dosiahnuť kolektívnu imunitu
Bratislava vyhlasuje súťaž o ročné električenky pre zaočkovaných, chce rýchlejšie dosiahnuť kolektívnu imunitu

Začala sa tretia etapa vrecového zberu triedeného odpadu z rodinných domov
Začala sa tretia etapa vrecového zberu triedeného odpadu z rodinných domov

Bratislava podporuje neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov
Bratislava podporuje neverejných poskytovateľov sociálnych služieb v zariadeniach pre seniorov

Stretnutie primátora s talentovanou mládežou hlavného mesta SR Bratislavy 2021
Stretnutie primátora s talentovanou mládežou hlavného mesta SR Bratislavy 2021

Služby OLO počas júlového sviatku 2021
Služby OLO počas júlového sviatku 2021

Spolupráca prihraničných bratislavských mestských častí s rakúskym okolím – BAUM CITYREGION
Spolupráca prihraničných bratislavských mestských častí s rakúskym okolím – BAUM CITYREGION

Na Chorvátskom ramene budeme presúvať chránenú rastlinu zeler plazivý
Na Chorvátskom ramene budeme presúvať chránenú rastlinu zeler plazivý

Bratislavský parkovací asistent PAAS
Bratislavský parkovací asistent PAAS

Bratislava opäť podporí pohybové aktivity a neformálne vzdelávanie v oblasti práce s deťmi a mládežou
Bratislava opäť podporí pohybové aktivity a neformálne vzdelávanie v oblasti práce s deťmi a mládežou

Opatrenia mesta by mali pomôcť v boji s horúčavami
Opatrenia mesta by mali pomôcť v boji s horúčavami

Živémesto.sk

Aká bude tretia vlna v Bratislave?

Vďaka zaočkovanosti môže mať tretia vlna v Bratislave miernejší priebeh. Deltu však vozia hlavne nezaočkovaní.

The post Aká bude tretia vlna v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Kedy budú nové trate električiek?

Z električkových tratí, naplánovaných ešte v roku 2013, sa urobila len trasa do Petržalky. Čakajú Podunajské Biskupice, Vajnory, Bory a ....

The post Kedy budú nové trate električiek? appeared first on Živémesto.sk.

15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr

Dopravný podnik mení ceny, tak vypol automaty. Cestujúcim odporúča hľadať tie funkčné.

The post 15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr appeared first on Živémesto.sk.

Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie?

Obyvatelia spoplatnených zón budú platiť 39 eur ročne, návštevníci od 50 centov do 2 eur na hodinu.

The post Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie? appeared first on Živémesto.sk.

Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu

Jedna zóna parkovania, ktorú žiadali mnohí obyvatelia, v Starom Meste nebude.

The post Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu appeared first on Živémesto.sk.

Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí

Dokáže žiť bez plastových sáčkov, nosí oblečenie zo secondhandu, neje mäso a Bratislavu brázdi na bicykli.

The post Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí appeared first on Živémesto.sk.

Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie

Mestský poslanec získal kompenzácie aj za nájmy, ktoré medzi sebou uzavreli subjekty, kde figuruje, či na projekty, ktoré len plánoval rozbehnúť. Chybu priznal, postu šéfa [...]

The post Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie appeared first on Živémesto.sk.

DinoPark zavreli, čo ho nahradí?

DinoPark doteraz bratislavskú zoo vyšiel na päť miliónov eur. ZOO hľadá novú atrakciu.

The post DinoPark zavreli, čo ho nahradí? appeared first on Živémesto.sk.

Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu

Nastavil Bratislavu ako moderné veľkomesto, rozbehol výstavbu električkových tratí. Problémom však zostali developeri.

The post Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu appeared first on Živémesto.sk.

Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy?

Na Národnom futbalovom štadióne očkujú Pfizerom aj náhodných okoloidúcich. Prednosť však majú napríklad ľudia s astmou, či vysokým tlakom, ktorí sa ale na rozdiel od [...]

The post Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy? appeared first on Živémesto.sk.

Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave?

Viac peňazí má ísť do čistej, zelenej a ekologickej hromadnej dopravy. Otázne je, či je na to magistrát pripravený.

The post Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac

Zdraženie základného cestovného v MHD sa môže dotknúť až dvoch tretín ľudí, ktorí cestujú na jednorazové lístky.

The post Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac appeared first on Živémesto.sk.

Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí

Ministerstvo školstva zrejme šetrí testami. Hoci hovorilo o milióne, nakoniec nakúpilo len 20 tisíc, pričom ich určilo hlavne pre druhý stupeň, ktorý sa vráti do [...]

The post Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur

Historické pamiatky, úžasný mušt, alebo burčiak, krásna príroda. To všetko ponúka Svätý Jur len kúsok za Bratislavou. Aj bicyklom.

The post Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur appeared first on Živémesto.sk.

Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol

Napriek opatreniam sa v školách šíril koronavírus. Hygienici hovoria, že polovica infikovaných detí sa nakazila v školách.

The post Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať?

Univerzitná nemocnica v Bratislave zastavila registráciu náhradníkov na očkovanie, pretože sa ich prihlásilo takmer 22 tisíc. Denne pritom vezmú len pár ľudí.

The post Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať? appeared first on Živémesto.sk.

Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Epidemická situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila natoľko, že sa [...]

The post Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú appeared first on Živémesto.sk.

Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia

Experti odporučili, aby si dal magistrát vypracovať štúdiu o tom, či je možné vybudovať električkovú trať pred novou budovou Slovenského národného divadla bez toho, aby [...]

The post Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia appeared first on Živémesto.sk.

Kto sa vráti do škôl v Bratislave?

Viac ako 5600 detí sa budúci pondelok môže vrátiť do svojich tried. Po tom, čo hlavný hygienik označil otváranie škôl za vysoké riziko, sa rozhodli [...]

The post Kto sa vráti do škôl v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča

Vyše 49 tisíc detí sa má vrátiť do škôl a škôlok v čase výrazného šírenia britskej mutácie.

The post Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča appeared first on Živémesto.sk.

Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič

Kým vo Viedni kvôli útokom psov opäť sprísnili podmienky, Bratislava po posledných incidentoch žiadne zmeny nechystá.

The post Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti

V Devínskej Novej Vsi začiatkom januára kaukazský ovčiak zaútočil na menšieho psíka, ktorý to neprežil. Na detskom ihrisku v Ružinove zase pred Vianocami trhal staffordshirský [...]

The post V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti appeared first on Živémesto.sk.

Bude v Bratislave situácia ako v Nitre?

Denne zomierajú dvaja až šiesti ľudia. Väčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac.

The post Bude v Bratislave situácia ako v Nitre? appeared first on Živémesto.sk.

Treba nám “vodičák” na psa?

Hoci je v meste venčenie psa bez vôdzky zakázané, v Bratislave minulý rok niekoľkokrát útočili voľne pustené bojové psy.

The post Treba nám “vodičák” na psa? appeared first on Živémesto.sk.

Zóny spoplatneného parkovania

The post Zóny spoplatneného parkovania appeared first on Živémesto.sk.

Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol

Za posledný týždeň pribudlo tisíc pozitívne testovaných na COVID-19. Vo väčších obvodoch toľko, ako za celú prvú vlnu.

The post Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov

Vodárne neplnia úlohy od mesta a ďalej si nevýhodne prenajímajú autá pre zamestnancov, ktorí ich podľa mestského kontrolóra využívajú aj na súkromné účely. Riaditeľ sa [...]

The post Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov appeared first on Živémesto.sk.

Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou”

Stáva sa, že politik po zvolení do funkcie zabudne nielen na to, kým bol, predtým, ale aj koho záujmy zastupuje. Zuzana Aufrichtová sa stala starostkou [...]

The post Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou” appeared first on Živémesto.sk.

Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno

Starostka, ktorá sa v minulosti zviditeľnila ako bojovníčka proti šikane a bossingu, podnety rodičov bagatelizovala a útočila na nich.

The post Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno appeared first on Živémesto.sk.

Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant

Kompromisný variant električky cez Euroveu, ktorý ponúkol bratislavský magistrát ministerstvu kultúry, je zároveň tým najhlučnejším.

The post Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant appeared first on Živémesto.sk.

Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur

Viac ako 1,4 milióna eur podľa polície ušetril bratislavský podnikateľ s odpadom, ktorý ho nelikvidoval, ale vyvážal do vinohradov a areálu vajnorského družstva. Dohodol sa [...]

The post Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur appeared first on Živémesto.sk.

Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených?

Na koronavírus sa nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách.

The post Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených? appeared first on Živémesto.sk.

Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli

Na odberných miestach, kde sa dalo testovať z auta, ľudia čakali aj šesť – sedem hodín. Niektoré preto zavreli. Keď sa cez týždeň objavili informácie [...]

The post Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli appeared first on Živémesto.sk.

Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus

Koronakríza spôsobila, že zadlženosť mesta nebude klesať, ale mierne stúpne. Pritom sa konečne dostalo pod 50 percent.

The post Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus appeared first on Živémesto.sk.

Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody

Obyvatelia jednej ulice v hlavnom meste čakali na zavedenie pitnej vody 12 rokov. Prečo? Akcia sa nezmestila do investičného plánu vodární...

The post Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Skalica je pekné mestečko s množstvom pamiatok, ale aj atrakcií v okolí. Stráviť sa tam dá celý víkend.

The post Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč appeared first on Živémesto.sk.

Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria

Hygienici uvažujú o tom, že by začiatok školského roka mal byť v niektorých školách odložený. Bratislavský kraj, kde je aktuálne 587 aktívnych prípadov koronavírusu, však [...]

The post Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria appeared first on Živémesto.sk.

Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil

Prepad tržieb Dopravného podniku nebol taký výrazný ako očakávali. Výpadok počas prvej vlny koronavírusu bol sedem miliónov eur, poslanci mu schválili až 21 miliónov eur. [...]

The post Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil appeared first on Živémesto.sk.

V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec

Ľudia na Slovensku prestali byť ostražití, poslanec nevie, od koho sa nakazil. Hygienici odmietajú, že sa vírus šíri aj komunitne.

The post V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec appeared first on Živémesto.sk.

Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie?

Mrvu (v strede) pri kandidatúre na primátora podporilo sedem politických strán, vrátane dnešnej koalície. Skončil na štvrtom mieste. V stredu vláda odobrila jeho vymenovanie za predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.
FOTO: Youtube

The post Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli

Kde je najhorší vzduch v Bratislave? Vysoké koncentrácie škodlivého oxidu dusičitého namerali na 11 miestach v hlavnom meste.

The post Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli appeared first on Živémesto.sk.

Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre

V Avione je horší vzduch ako na Trnavskom mýte, ktoré bolo doteraz známe ako miesto, kde množstvo výfukových plynov najčastejšie presahuje limity. Podobné výsledky ukazujú [...]

The post Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre appeared first on Živémesto.sk.

Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať

Dom Revolučného odborového hnutia, dnes Istropolis, postavili v dobe, keď Československo vynakladalo značné investície na výstavbu reprezentatívnych verejných budov.

The post Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať appeared first on Živémesto.sk.

Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Zrúcanina kostola a kláštora láka svojou magickou atmosférou. Urobte si tam piknik. Po ceste sa môžete zastaviť aj na zámku v Smoleniciach, blízko je aj [...]

The post Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka appeared first on Živémesto.sk.

Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat

Vedenie bratislavskej zoo sa mení po 30 rokoch. Nastupujúca riaditeľka žije v Seattli, kde pôsobila ako dizajnérka pre zoo.

The post Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat appeared first on Živémesto.sk.

Nová riaditeľka ZOO: Život zvierat v zoo zlepšíme, ak im dáme na výber

JÚLIA HANULIAKOVÁ chce, aby sa bratislavská zoo mohla porovnávať hoci aj s Prahou. Chce v nej mať modernú reštauráciu, toalety, ale aj lepšie výbehy pre zvieratá.

The post Nová riaditeľka ZOO: Život zvierat v zoo zlepšíme, ak im dáme na výber appeared first on Živémesto.sk.

Dostal Slovnaft bajk konkurenciu?

Slovnaft bajk konkurenciu potrebuje. Antik bike však je len vo Vajnoroch a Rači. Ľudia bicykle chcú, chýbajú však bezpečné cyklotrasy.

The post Dostal Slovnaft bajk konkurenciu? appeared first on Živémesto.sk.

Kúpať sa, či nekúpať v čase korony?

Keďže koronavírus už zistili aj v odpadovej vode, mnohí si kladú otázku, či sa pri kúpaní nenakazia. Pýtali sme sa hygienikov.

The post Kúpať sa, či nekúpať v čase korony? appeared first on Živémesto.sk.

Električenky mali pre koronu predĺžiť, no stále to neurobili

Dopravný podnik už dostal štedrú kompenzáciu za výpadok tržieb pre koronavírus, no cestujúci na svoje peniaze, ktoré neprejazdili, budú musieť čakať. Termín predĺženia električeniek, ktoré [...]

The post Električenky mali pre koronu predĺžiť, no stále to neurobili appeared first on Živémesto.sk.

Prečo meškajú cyklotrasy v meste?

Magistrát začal nové cyklotrasy riešiť až koncom roka 2019. Primátora za to kritizujú aj jeho vlastní.

The post Prečo meškajú cyklotrasy v meste? appeared first on Živémesto.sk.